Prezydent Chin Xi Jinping przyznaje: Nasza gospodarka ma trudności

Nie pomaga tania energia z Rosji ani jedna z najtańszych na świecie sił roboczych. Prezydent Xi Jinping przyznał, że chińskie przedsiębiorstwa borykają się z trudnościami.

Publikacja: 01.01.2024 13:05

Prezydent Chin Xi Jinping

Prezydent Chin Xi Jinping

Foto: Pedro Pardo / AFP

Osoby poszukujące pracy mają kłopoty z jej znalezieniem — przyznał prezydent Xi Jinping podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego. Rząd w tej sytuacji zapowiada zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r. To pierwszy przypadek od 10 lat — czyli od czasu, gdy prezydent Xi wygłasza swoje orędzie noworoczne — w którym wspomniał w nim o wyzwaniach gospodarczych.

Odczyty coraz gorsze

Na kilka godzin przed jego wystąpieniem Krajowe Biuro Statystyczne (NBS) opublikowało wyniki comiesięcznego badania PMI, które wykazało, że aktywność w fabrykach spadła w grudniu do najniższego poziomu od sześciu miesięcy. Jak wynika z komunikatu NBS, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w zeszłym miesiącu do 49, w porównaniu z 49,4 w listopadzie. Odczyt PMI powyżej 50 wskazuje na ekspansję, jeśli jest poniżej oznacza spadek. Grudzień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym indeks PMI dla przemysłu spadł.

Chiński sektor produkcyjny odczuwał kłopoty przez większą część 2023 r. Po krótkim wzroście aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale ubiegłego roku, oficjalny wskaźnik PMI dla przemysłu spadał na pięć miesięcy, do września. I ostatecznie rok zakończył na poziomie poniżej 50.

Czytaj więcej

Xi wzywa chińskich dyplomatów do stworzenia "żelaznej armii"

Chińską gospodarkę nęka w tym roku szereg problemów, w tym przedłużający się kryzys na rynku nieruchomości, rekordowo wysokie bezrobocie wśród młodych ludzi, utrzymujące się niskie ceny i narastające napięcia finansowe w samorządach lokalnych. Wskaźnik nowych zamówień wyniósł w grudniu 48,7, co oznacza spadek o 0,7 punktu w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Ma pomóc skala rynku

Wahania danych PMI w przemyśle są zgodne z oczekiwaniami, ale pokazują również wyzwanie, jakim jest niewystarczający popyt w obecnym klimacie gospodarczym, który wyraźnie wpływa na wszystkie łańcuchy dostaw, powiedział chiński ekonomista, Tian Yun. Jego zdaniem decydenci gospodarczy dostrzegli już wyzwania, a wraz z wprowadzeniem polityki mającej na celu zwiększenie popytu krajowego stabilizacja i ożywienie popytu wewnętrznego odczyty PMI powinny z miesiąca na miesiąc rosnąć. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC), czyli chińska komórka planowania gospodarczego, stwierdziła niedawno, że zamierza wykorzystać zalety skali rynku, aby pobudzić popyt krajowy. Zapowiedziała również koordynację wysiłków na rzecz zwiększenia popytu wewnętrznego i pogłębienia reform strukturalnych po stronie podaży.

Czytaj więcej

Reżimowe bajki dla ludu: Gospodarki Rosji i Białorusi rosną coraz szybciej

Powinniśmy skoordynować rozwój popytu wewnętrznego i pogłębianie reform strukturalnych po stronie podaży oraz organicznie zintegrować te dwa elementy – powiedział na konferencji prasowej poświęconej kluczowym priorytetom polityki makroekonomicznej w 2024 r. 29 grudnia Li Chao, rzecznik NDRC.Chiński rząd stara się również pobudzić wzrost zatrudnienia, w zeszłym roku wprowadził szereg środków wspierających. Z drugiej strony jednak obiecał zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r.

Jack Ma oddał kontrolę

Jednak coraz bardziej etatystyczne podejście do gospodarki, z naciskiem na kontrolę państwa w gospodarce i zapowiedź reform kosztem sektora prywatnego, wystraszyło przedsiębiorców. Represje rządu wobec przedsiębiorstw w imię bezpieczeństwa narodowego również odstraszyły międzynarodowych inwestorów. To, że nie są to plany, a konkretne działania przekonaliśmy się w ostatnią sobotę. Ludowy Bank Chin — chiński bank centralny ogłosił, że zatwierdził wniosek o usunięcie akcjonariuszy kontrolujących Alipay, platformy płatności cyfrowych prowadzoną przez Ant Group należącą do Jacka Ma. To oznacza, że ​​Ma oficjalnie oddał kontrolę nad firmą, której był współzałożycielem. Jack Ma, jest także współzałożycielem Alibaba Group. Rok temu poinformował, że zrzeknie się kontroli nad Ant w ramach wycofania się z działalności w branży internetowej. To od jego firm chińskie władze zaczęły swoją walkę z gigantami technologicznymi, ponieważ uznały je za zbyt potężne.

„Zjednoczenie” z Tajwanem ma przynieść dobrobyt

Xi obiecał także w swoim sylwestrowym wystąpieniu, że Chiny kontynentalne zostaną „ponownie zjednoczone” z Tajwanem .Wszystkich Chińczyków po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej powinno łączyć wspólne poczucie celu i uczestniczyć w chwale odrodzenia narodu chińskiego – powiedział Xi w kontekście planów modernizacji gospodarki i rozwoju Chin. — Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są członkami jednej i tej samej rodziny. Mam szczerą nadzieję, że nasi rodacy po obu stronach Cieśniny będą współpracować, mając wspólny cel, aby wspólnie wspierać trwały dobrobyt narodu chińskiego — mówił w wystąpieniu opublikowanym przez rządowy „Global Times”.

Osoby poszukujące pracy mają kłopoty z jej znalezieniem — przyznał prezydent Xi Jinping podczas niedzielnego przemówienia sylwestrowego. Rząd w tej sytuacji zapowiada zaostrzenie polityki fiskalnej i pieniężnej w 2024 r. To pierwszy przypadek od 10 lat — czyli od czasu, gdy prezydent Xi wygłasza swoje orędzie noworoczne — w którym wspomniał w nim o wyzwaniach gospodarczych.

Odczyty coraz gorsze

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Pozytywne sygnały z niemieckiej gospodarki
Gospodarka
Ban na szybkie pociągi i hotele za niespłacane długi
Gospodarka
Polska rozwija się tak, jakby kryzysów nie było
Gospodarka
prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak: Im starsze społeczeństwo, tym więcej trzeba pieniędzy na zdrowie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Gospodarka
MFW: Polaryzacja światowej gospodarki coraz większa. Polska na dobrym biegunie