Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.02.2016 10:08 Publikacja: 15.02.2016 20:00
Rzeczywiście, stosunki między wierzycielami i rządem w Atenach dawno nie były tak napięte. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisja Europejska, które w imieniu społeczności międzynarodowej kontrolują wypełnianie przez Greków zobowiązań związanych z uruchomieniem wypłat kolejnych transz pomocy finansowej, coraz częściej wyjeżdżają z Aten z pustymi rękami.
Grecy, którzy nie słyną z cierpliwości, organizują kolejne strajki, które jeszcze bardziej dezorganizują gospodarkę. W tym tygodniu mają protestować nauczyciele i transport. Głównym punktem zapalnym jest restrukturyzacja emerytur. Grecy chcą, by cięcia dotyczyły wypłat przekraczających 2,3 tys. euro, jeśli są otrzymywane z jednego źródła, i 3 tys. euro, jeśli emeryt pobiera je w dwóch miejscach. MFW, EBC i KE chcą niższego progu, na poziomie co najwyżej 1,5 tys. euro, i likwidacji wypłat 13. i 14 emerytury. Taka oszczędność dałaby budżetowi 1,8 mld euro.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas