Australijski miliarder tworzy pokaźny fundusz na odbudowę Ukrainy

Miliarder Andrew Forrest uruchomił fundusz, który ma być wart co najmniej 25 miliardów dolarów, aby pomóc w odbudowie zniszczonej wojną Ukrainy.

Publikacja: 17.11.2022 09:40

Krater po uderzeniu rakietowym we wsi niedaleko Lwowa na zachodniej Ukrainie

Krater po uderzeniu rakietowym we wsi niedaleko Lwowa na zachodniej Ukrainie

Foto: AFP

Miliarder i jego żona sami przeznaczyli na fundusz 500 milionów dolarów, zapowiadając, że w sumie liczą, że cały fundusz wyniesie 100 miliardów dolarów. Fundusz o nazwie The Ukraine Green Growth Initiative planuje inwestować w podstawową infrastrukturę, taką jak sieci energetyczne i telekomunikacyjne – informuje BBC.

„Wykorzystamy fakt, że to, co zniszczyli Rosjanie, można łatwo zastąpić najnowszą, najnowocześniejszą zieloną i cyfrową infrastrukturą” – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując inicjatywę australijskiego miliardera.

Czytaj więcej

Firmy wychodzą z Rosji. Zostawiają pracowników i miliardy dolarów

Fundusz, który współpracuje z Larrym Finkiem, prezesem giganta inwestycyjnego BlackRock, ma nadzieję uzyskać wsparcie państwowych funduszy majątkowych i innych profesjonalnych inwestorów.

Andrew Forrest powiedział, że od rozpoczęcia prac nad funduszem na początku marca omawiał plan z wieloma światowymi przywódcami, w tym z prezydentem USA Joe Bidenem, ówczesnym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

„Prezydent Zełenski postrzega to jako okazję do całkowitego zastąpienia starych elektrowni węglowych i jądrowych zupełnie nową zieloną energią” – powiedział BBC Forrest. Kapitał zebrany przez fundusz byłby dostępny natychmiast po wycofaniu wojsk rosyjskich z Ukrainy.

Andrew Forrest dorobił się fortuny na australijskim boomie wydobywczym. Jest założycielem i prezesem wykonawczym giganta rudy żelaza Fortescue Metals. W ostatnich latach zwrócił uwagę na zrównoważoną technologię, podejmując inicjatywy mające na celu dekarbonizację swojej działalności wydobywczej i stanie się głównym producentem ekologicznego wodoru – pisze BBC

Czytaj więcej

Miliarder pozywa Facebooka. „Kryminalna lekkomyślność”

Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała zniszczenie lub uszkodzenie dużej części infrastruktury tego kraju. Niedawne rosyjskie ataki rakietowe wymierzone były w ukraińską sieć energetyczną, w tym w jej elektrownie. W lipcu ukraiński premier Denys Szmyhal powiedział, że kraj będzie potrzebował 750 miliardów dolarów, aby odbudować infrastrukturę z wojennych zniszczeń. Działania wojenne spowodowały szkody w samej infrastrukturze o wartości 100 miliardów dolarów.

Tymczasem Rosja odrzuca wszelkie wezwania społeczności międzynarodowej do wyrównania ukraińskich strat. Kreml zapowiedział, że zrobi wszystko by aktywa rosyjskie zamrożone na zachodzie nie trafiły do Ukrainy – pisze BBC.

Gospodarka
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Gospodarka
Ernesto Torres Cantú, szef Citi: Na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka
UE kontra Chiny. Dwie ważne sprawy eskalują w WTO
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Francji grozi poślizg deficytu budżetowego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne