Liz Truss przeprasza za „zagrożenie stabilności ekonomicznej Wielkiej Brytanii”

Premier Liz Truss została wręcz zmuszona do przeprosin obywateli za „zagrożenie stabilności ekonomicznej Wielkiej Brytanii”.

Publikacja: 18.10.2022 16:15

Liz Truss przeprasza za „zagrożenie stabilności ekonomicznej Wielkiej Brytanii”

Foto: AFP

Liz Truss została premierem raptem półtora miesiąca temu, a już musi przepraszać za swoje pomysły, informuje agencja Reuters.

- Chcę przyjąć na siebie odpowiedzialność i przepraszam za popełnione błędy – powiedziała Liz Truss w BBC w poniedziałek po południu. We wtorek premier zorganizowała spotkanie swojego gabinetu. Wśród polityków zdarzają się głosy, by partia wstrzymała się z próbami jej usunięcia ze stanowiska, zanim rząd przedstawi pełny budżet 31 października.

Czytaj więcej

Jeremy Hunt zlikwidował praktycznie minibudżet pani premier

Oznacza to katastrofę pierwszego projektu Liz Truss, czyli ogromnej reformy podatków, która przewidywała głównie obniżenie podatków dla najbogatszych, co oznaczałoby duże cięcia w usługach publicznych. Reforma zakładała około 45 mld funtów cięć podatków korporacyjnych, płacowych i dochodowych, w tym likwidacji najwyższej (45 proc.) stawki PIT. Miała to być największa obniżka podatków od pół wieku, która według deklaracji pani premier – miała wyrwać kraj ze stagnacji wzrostu, pisze Reuters.

Niestety, projekt zakończył się katastrofą, reforma nie tylko zebrała gromy ze strony ekonomistów, ale wywołała też paniczne reakcje rynków finansowych, kurs funta spadł do historycznie - najniższego poziomu względem dolara. Jak to opisywaliśmy w „Rz”, reformę ostro skrytykował MFW, wskazując na pogłębiającą się dziurę w finansach publicznych. W efekcie paniki, wzrosły koszty kredytów, pożyczkodawcy wycofali oferty kredytów hipotecznych, a fundusze emerytalne wpadły w korkociąg. To spowodowało tak głęboką zapaść na rynku obligacji, że Bank Anglii został zmuszony do działania i zapowiedział nadzwyczajne kroki, aby zapobiec upadkowi funduszy emerytalnych. Co gorsza, Reuters informuje, że rząd będzie musiał teraz być może posunąć się dalej w poszukiwaniu cięć wydatków publicznych, niż byłoby to konieczne, gdyby premier Truss nie uruchomiła swojego planu gospodarczego w czasie gwałtownej inflacji.

Czytaj więcej

Liz Truss grzebie Partię Konserwatywną

Premier próbuje więc gasić pożar, ale na razie nie idzie jej najlepiej. Pięć dni temu z rządu wyleciał autor reformy podatkowej, kanclerz Kwasi Kwarteng. Teraz Liz Truss – zaledwie sześć tygodni po nominacji – walczy o przetrwanie na stanowisku i kaja się, że jest jej przykro, że posunęła się „za daleko i za szybko” ze swoim radykalnym planem gospodarczym. - Chciałam działać, aby pomóc ludziom z rachunkami za energię, poradzić sobie z problemem wysokich podatków, ale poszliśmy za daleko i za szybko – mówi Truss cytowana przez Reutersa. Śmiech towarzyszył jej deklaracjom, że poprowadzi konserwatystów do następnych wyborów, a jej pozycja jest już tak słaba, że jej własny minister miał stwierdzić, że premier nie może sobie pozwolić na kolejne błędy. A to „może być trudne, gdy jej rząd szuka głębokich oszczędności, które mogą pogłębić oczekiwaną recesję”, pisze Reuters. Minister finansów miał już odmówić zagwarantowania budżetów resortów zdrowia i obrony. Agencja informacyjna cytuje też sondaż opinii YouGov, według którego ponad połowa ankietowanych członków Partii Konserwatywnej miała stwierdzić, że Liz Truss powinna zrezygnować, a jedna trzecia chciała, aby zastąpił ją… Boris Johnson.

Jak pisze Reuters, upadek zapowiadanej reformy podatkowej już przyniósł reakcję rynków, londyńskie akcje osiągnęły ponad tygodniowe maksima w związku z optymizmem co do zmiany polityki w Wielkiej Brytanii, a kurs funta spada, ponieważ wygasają oczekiwania na duże podwyżki stóp procentowych.

Obrazowo sytuację gospodarczą kraju nazwał Michael O'Leary, szef linii lotniczych Ryanair, który określił ją jako „wypadek samochodowy”, do czego miała według niego doprowadzić decyzja Wielkiej Brytanii o głosowaniu za Brexitem i opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 roku.

Czytaj więcej

Truss wyznaczyła nowego ministra skarbu po nagłej dymisji Kwartenga
Gospodarka
USA odracza długi Ukrainie. Jej gospodarka rozwija się coraz szybciej
Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze