Ambasada Rosji wysłała notę do litewskiego MSZ w związku z decyzją litewskiego Šiaulių bankas, który od 1 września wstrzyma operacje bankowych z Rosją.

„Osobiście wręczyłem Litwie notatkę w sprawie Šiaulių bankas. Do 1 września jest jeszcze czas na zmianę decyzji” – powiedział chargé d'Affaires Rosji na Litwie Siergiej Riabokoń w reżimowej telewizji Rossija 24.

Šiaulių bankas obsługuje cały tranzyt Kaliningradu, rosyjscy operatorzy płacą mu za usługi kolei litewskich. Zaprzestanie operacji może stać się drugim ciosem dla Kaliningradu „tylko z innego kierunku”, powiedział Riabokoń.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Kaliningradu wykupili cały dostępny cement

Šiaulių bankas to największy litewski bank kapitałowy. Firma powstała w 1992 roku. Od 2018 roku największym akcjonariuszem spółki jest Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, posiadający 26 proc. akcji spółki.

Litwa ogłosiła zaprzestanie od 18 czerwca tranzytu kolejowego do Kaliningradu towarów objętych antyrosyjskimi sankcjami Unii Europejskiej: materiałów budowlanych, nawozów, cementu, metali i innych produktów, co stanowi około połowy całego ruchu towarowego.

Komisja Europejska w minionym tygodniu opublikowała dokument, w którym zaleciła, aby nie wprowadzać zakazu tranzytu kolejowego towarów objętych sankcjami do obwodu kaliningradzkiego, pod warunkiem odpowiedniej kontroli. Jednocześnie, zgodnie z materiałami, powinien pozostać w mocy zakaz tranzytu towarów transportem drogowym.

Kreml nazwał działania Litwy bezprawnymi i obiecał odpowiedzieć adekwatnie, jeśli problem nie zostanie rozwiązany na drodze dyplomatycznej. Jak dotąd groźby te nie zostały spełnione. Litwa od dawna nie importuje gazu z Rosji. Zrezygnowała też z węgla a ropa do rafinerii Orlenu płynie z Polski.

W tej sytuacji Moskwa nie ma surowcowej broni, by uderzyć w Wilno.

Czytaj więcej

Kaliningrad odcięty od Moskwy. Towary stanęły na granicy