Korea Płd. zawiesiła transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, Funduszem Bogactwa Narodowego Federacji Rosyjskiej, Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich i bankiem Rossija – poinformowało w komunikacie południowokoreańskie Ministerstwo Finansów.

Sankcje nie obejmą handlu związanego z energią, będzie on odbywał się między koreańskimi instytucjami, a sześcioma rosyjskimi podmiotami, w tym Sberbankiem oraz bankiem centralnym.

Sankcje, które wprowadza rząd w Seulu są mniej więcej takie same jakie sankcje przeciwko Rosji wprowadziła społeczność międzynarodowa.

Korea Południowa wprowadzi także sankcje na białoruski eksportu za „wspieranie rosyjskiej inwazji na Ukrainę”, poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Seulu. Resort nie określił szczegółowo, jakie środki zostaną podjęte, ale zapowiedziały, że zostaną one zastosowane w podobny sposób, jak działania podjęte już przez Koreę Południową sankcje przeciwko Rosji. Potępił Moskwę za przeprowadzenie „zbrojnej inwazji” na Ukrainę – informuje Reuters.

„Rząd koreański podjął decyzję o wprowadzeniu środków kontroli eksportu również przeciwko Białorusi, oceniając, że Białoruś skutecznie wspiera rosyjską inwazję na Ukrainę” – powiedział minister oświadczeniu.