„Unia Europejska zbudowana jest na wspólnym marzeniu o pokoju na kontynencie i na świecie. Dziś musimy pokazać, że jesteśmy gotowi stanowczo o to marzenie walczyć i w jego imię zaryzykować doraźne interesy gospodarcze; udowodnić, że jako wspólnota państw i obywateli zasługujemy na pokojową Nagrodę Nobla, którą wyróżniono Unię Europejską w 2012 r.” – piszą członkowie Team Europe Direct Polska.

Jak przekonują, UE powinna podjąć zdecydowane i konkretne działania mające na celu „całkowitą marginalizację Rosji”.

„Należy odciąć Rosję od systemu SWIFT oraz objąć sankcjami sektor energetyczny, w tym eksport surowców takich jak ropa, gaz i węgiel do UE, nawet za cenę wysokich kosztów finansowych po stronie UE, gdyż obecna sytuacja przywołuje na myśl niesławną politykę appeasementu i potwierdza narrację tych, którzy już od dawna prezentowali naszą Wspólną Europę jako słabą, niezdecydowaną i naiwną” – podkreślają.

Czytaj więcej

Morawiecki: Węgry popierają odcięcie Rosji od SWIFT

Jak dodali eksperci, „brak stanowczej reakcji wspartej dotkliwymi sankcjami podważa wiarygodność całego europejskiego projektu, także w innych obszarach – finansowym, walki z pandemią czy Europejskiego Zielonego Ładu”.