Nie tylko ropa i gaz. Rynki surowcowe zagrożone wojną

Ukraina jest największym w Europie producentem zbóż i kukurydzy, które są transportowane przede wszystkim z Doniecka. Jest także znaczącym producentem metali oraz nawozów sztucznych i komponentów do ich produkcji. Przy już nieuchronnym wprowadzeniu ostrych sankcji dostawy z Rosji także są bardzo niepewne.

Publikacja: 24.02.2022 10:49

Nie tylko ropa i gaz. Rynki surowcowe zagrożone wojną

Foto: Adobe Stock

Jakiekolwiek przerwanie tych łańcuchów dostaw jest wielkim zagrożeniem dla Europy.

— Ukraina jest nie tylko największym producentem kukurydzy w Europie, ale i bardzo liczącym się eksporterem tego ziarna, oraz innych zbóż. W przypadku kukurydzy jest największym producentem nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jeśli dojdzie do konfliktu na dużą skalę, w tym blokady dostaw, skutki będą odczuwalne wszędzie.

Nie mówiąc już o tym, że w konflikt zaangażowana jest przecież Rosja, która z kolei jest największym światowym producentem zbóż. Więc takie zaostrzenie konfliktu, które doprowadziłoby do blokady dostaw dla rynków byłoby po prostu katastrofą i prowadziłoby do nieuchronnego gwałtownego wzrostu cen. Zresztą obawy przed takim rozwojem sytuacji widzimy już na rynkach w tej chwili, a atmosfera zrobiła się bardzo nerwowa. Nie będę ukrywał, że jest to w tej chwili duży problem dla wszystkich — mówi „Rzeczpospolitej” Claudio Bongiovanni, prezes Europejskiej Giełdy Towarowej. Nie ukrywa również, że w wyniku tych zawirowań pojawi się kolejna presja inflacyjna. —Musimy być przygotowani na droższą żywność — dodaje.

— I to nie ma znaczenia, że w tej chwili jeszcze mamy daleko do żniw. Musimy się przygotować na dużo wyższe ceny żywności. A jeśli konflikt się przeciągnie, to może wręcz zabraknąć chleba i to nie tylko w Europie, ale także na Bliskim Wschodzie. A wszędzie będzie drożej — wtóruje Dawn Tiura, prezes firmy analitycznej Sourcing Industry Group. I wskazuje na to, że ucierpieć mogą także dostawy do Chin, ponieważ to Ukraina właśnie w 2021 roku wyprzedziła w dostawach kukurydzy Stany Zjednoczone.

Zresztą ceny zbóż i kukurydzy już wcześniej zaczęły szybko rosnąć, w miarę jak sytuacja na Ukrainie robiła się coraz bardziej niepewna. Od początku tego roku notowania pszenicy na giełdzie w Chicago wzrosły o 12 proc., a kukurydzy o 14 proc. — Ten wzrost cen może jeszcze przyspieszyć, kiedy okaże się, że ukraińskie tereny rolne zostaną zaanektowane przez rosyjskich ostrzega Said Per Hong, z firmy konsultingowej Kearney.

Ukraińskie ziemie są słynne swojej urodzajności. To, dlatego ten kraj stał się drugim co do wielkości największym dostawcą zbóż w regionie Morza Czarnego, znanego jako światowe zagłębie zbożowe. Kukurydza jest uprawiana w centrum kraju i na północy, owies, pszenica — na południu, a słoneczniki dostarczające surowca do produkcji oleju, na wschodzie. Stamtąd dotychczas były transportowane drogą wodną i lądową do portów nad Morzem Azowskim, które jest połączone z Morzem Czarnym wąskim przesmykiem między Rosją i Krymem zagarniętym przez Rosjan w 2014 roku.

Czarnomorskie porty w Odessie, Piwdiennym, Mykołajewie i Czarnomorsku wysyłają nawet 80 proc. ukraińskiego eksportu zbóż — wynika z informacji UkrAgroConsult. Z położonego nad Morzem Azowskim Mariupolu kontrolowanym przez separatystów oraz w Berdiańsku transportowane jest ok 5 proc. ukraińskiego eksportu ziarna, który w 2021 roku wyniósł 63 mln ton

Rosyjska inwazja oznacza również kłopoty do europejskich importerów stali. Z Ukrainy pochodzi ok 10 proc. zagranicznych dostaw tego surowca. Pojawia się w tej chwili zagrożenie, że te transporty w najlepszym razie zostaną na jakiś czas wstrzymane. Dwie największe ukraińskie huty stali znajdują się w Mariupolu. Wcześniej, po rosyjskiej inwazji na Krym oraz zajęciu okręgu donieckiego i ługańskiego Ukraińcy stracili zakłady na wschodzie kraju.

Największa i najbardziej nowoczesna huta na Ukrainie w Krzywym Rogu należy ArcelorMittal SA. Szwajcarskie Ferrexpo plc jest trzecim co do wielkości eksporterem granulatu z rudy żelaza na świecie. Główna baza operacyjna Ferrexpo znajduje się w środkowej Ukrainie, gdzie działają trzy kopalnie rudy żelaza i fabryka peletu rudy żelaza.

Około 60 proc. ukraińskiego eksportu metali, podobnie jak jest to w wysyłce zbóż przechodzi przez porty w Odessie, Piwdiennym, Mykołajewie i Czarnomorsku. Jedna piąta odpływała z Mariupola.

Czytaj więcej

Rosja zamyka Morze Azowskie. Porty nad Morzem Czarnym otwarte

Jakiekolwiek przerwanie tych łańcuchów dostaw jest wielkim zagrożeniem dla Europy.

— Ukraina jest nie tylko największym producentem kukurydzy w Europie, ale i bardzo liczącym się eksporterem tego ziarna, oraz innych zbóż. W przypadku kukurydzy jest największym producentem nie tylko w Europie, ale i na świecie. Jeśli dojdzie do konfliktu na dużą skalę, w tym blokady dostaw, skutki będą odczuwalne wszędzie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
OECD: lekka poprawa prognozy dla Europy i świata
Gospodarka
Europa mniej atrakcyjna w 2023 r. dla inwestycji zagranicznych
Gospodarka
Czy chińska nadwyżka jest groźna dla świata?
Gospodarka
Agencja S&P Global krytycznie o polityce finansowej Węgier
Gospodarka
20 lat Polski w Unii Europejskiej – i co dalej? Debata TEP i „Rzeczpospolitej”
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił