Kryzys finansowy, migracyjny i zmiany związane z globalizacją i robotyzacją wywołały wzrost obaw w Europie i na świecie. Skuteczne sposoby na ich rozwianie są jednym z tematów tegorocznego Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie.
– To nie jest pora na instytucjonalne debaty, dyskusje o reformach w Unii. Ludzie mają ich dość. Chcą, by rozwiązano ich obecne problemy, w tym te związane z bezpieczeństwem – podkreślał Elmar Brok, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego, na sesji plenarnej otwierającej drugi dzień EFNI, którego patronem medialnym jest „Parkiet".
Uczestnicy sesji rozmawiali o zagrożeniach dla Europy i świata związanych z nowym globalnym nieładem. Przypominali, że kryzys finansowy, fala terroryzmu, a ostatnio fala imigracji drastycznie zwiększyły poczucie niepewności i zagrożenia zarówno w Europie, jak i w USA. Efektem jest kryzys zaufania wobec instytucji i polityków, którego przykładem są choćby narastająca fala sprzeciwu wobec TTIP, porozumienia o strategicznym partnerstwie między Unią i USA oraz radykalizacja nastrojów społecznych.
Jak podkreślał Thomas Garrett, wiceprezydent Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) z USA, również tam rośnie opozycja wobec umów o wolnym handlu, w obawie, że kolejne miejsca pracy odpłyną do państw o tańszej sile roboczej.
Obawy te podsyca w kampanii wyborczej Donald Trump. Z kolei mieszkańcy Unii obawiają się konkurencji imigrantów o miejsca pracy i opiekę socjalną.