- Jednym z kolejnych kierunków, oprócz mafii VAT-owskich, oprócz tych przestępców, których będziemy ścigać bezwzględnie, (...) jest transfer zysków za granicę bez opodatkowania tego w kraju - powiedział Morawiecki.

- Już mamy pierwsze sukcesy - powiedział Morawiecki, mówiąc o kontrolach w międzynarodowych korporacjach, które płaciły nadmiarowe pieniądze np. za używanie logo spółki matki. Wyjaśnił, że odpowiednimi procedurami nałożono domiar podatkowy. - Ściągnęliśmy jedenaście razy więcej niż nasi poprzednicy - dodał.

Frankowicze nie zostaną bez pomocy

Morawiecki zapowiedział też, że będzie wspierał frankowiczów. - Jestem jak najbardziej nastawiony na wsparcie dla tych kredytobiorców - powiedział pytany o to, jakie działania są podejmowane, aby pomóc osobom, które wzięły kredyty denominowane we frankach szwajcarskich.

Wicepremier powiedział, że jest wiele tzw. klauzul abuzywnych, niedozwolonych zapisów w umowach frankowych dzięki którym sądy bezwzględnie powinny egzekwować realizację tych zapisów umów wobec banków. Morawiecki przypomniał, ze w sejmie jest procedowana ustawa prezydencka, która ma „ulżyć frankowiczom poprzez spready”.

Wicepremier dodał, że Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad podniesieniem wymogów kapitałowych na kredyty we frankach szwajcarskich, co dodatkowo powinno skłonić banki - i to bardzo zdecydowanie - do pomocy frankowiczom.

Wicepremier chwalił tegoroczny budżet

- Mamy rząd, który po raz pierwszy troszczy się o tak zwanych zwykłych zjadaczy chleba, a nie o tych. którzy jeżdżą Bentleyami czy Porsche. czy jakimiś tam Maserati. Mamy rząd, który skonstruował budżet nadziei. To jest budżet, którego nie da się zdelegitymizować. To jest budżet, który jest niezwykle ważny dla ogromnej części naszego społeczeństwa - powiedział Morawiecki.

Wicepremier powiedział, ze dla niego najważniejsze jest jednak to czy przeciętna polska rodzina będzie mogła „spiąć koniec z końcem”, czy starczy jej pieniędzy na wyprawkę dla dzieci i czy będzie ja stać na wakacje nad polskim morzem.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Dla nas to jest niezwykła wartość, redukcja skrajnego ubóstwa dzieci o ponad 90 proc. To jest rzecz, której nikt nam nie odbierze - dodał.