Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.11.2017 21:00 Publikacja: 30.11.2017 21:00
Jeroen Dijsselbloem nie może ubiegać się o reelekcję.
Foto: Bloomberg
Termin przesyłania nazwisk kandydatów upłynął w czwartek w południe. Na liście są cztery osoby: Mario Centeno z Portugalii, Pierre Gramegna z Luksemburga, Petr Kazimir ze Słowacji oraz Dana Reizniece- Ozola z Łotwy. Wszyscy to ministrowie finansów krajów strefy euro, bo taki jest jedyny warunek stawiany kandydatowi.
Jeszcze rano dobrze poinformowane źródła w rozmowie z „Rzeczpospolitą" utrzymywały, że najmocniejszym, a może nawet jedynym, kandydatem będzie Mario Centeno. Zgłosiły się jednak, co jest zaskoczeniem, aż cztery osoby. Centeno i Kazimir reprezentują partie socjalistyczne, Gramegna – liberalną, a Reizniece-Ozola – Zielonych. Partyjna afiliacja ma znaczenie, bo powszechnie uważa się, że na najwyższych stanowiskach w UE powinno dbać się o równowagę polityczną. Dlatego nie zgłosił się żaden chadek, bo przedstawiciele tej grupy politycznej są na czele trzech unijnych instytucji: Rady, Komisji i Parlamentu.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Jeśli niemiecki rząd nie wywiąże się z umowy, jeśli gospodarka pod presją ceł nie obroni się, to ludzie zwrócą s...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas