Z opublikowanego w poniedziałek raportu „25 lat polsko-francuskiego partnerstwa. Inwestycje francuskie w Polsce” wynika, że na terenie Polski działa blisko 1,1 tys. firm z przewagą kapitału francuskiego. Łącznie zatrudniają one blisko 200 tys. pracowników. Znaczna część zysków obecnych w Polsce francuskich firm jest tu reinwestowana. W 2017 r. poziom reinwestycji osiągnął rekordową wartość 3,6 mld zł.
Co czwarta firma z Francji zainwestowała w Polsce co najmniej 1 mln dolarów. Największe inwestycje miały miejsce w handlu i przemyśle. Taka jest również struktura działalności kapitału francuskiego w Polsce: blisko jedna na cztery średnie i duże firmy działa w sektorze handlu, a 23 proc. w przemyśle. - Sieci handlowe z Francji są jednymi z największych graczy w sektorze, z kolei przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej od lat inwestują w zakłady produkcyjne zlokalizowane w Polsce – mówi Bogusław Kowal, dyrektor i szef French Desk w KPMG w Polsce.
Czytaj także: Kontrahenci z Francji płacą w terminach
Pozytywnie atrakcyjność inwestycyjną polski ocenia trzy czwarte francuskich firm w Polsce badanych przez KPMG i CCIFP. Prawie połowa z nich przewiduje, że w ciągu następnych 3 lat atrakcyjność inwestycyjna Polski pozostanie na wysokim poziomie. Blisko 70 proc. zakłada wzrost nakładów inwestycyjnych w ciągu kolejnych 3 lat, przede wszystkim w otwieranie nowych biur i oddziałów oraz zakładów produkcyjnych. Przeszło połowa zamierza zwiększyć nakłady w działalność badawczo-rozwojową.
Do największych problemów w działalności w Polsce Francuzi zaliczają koszty pracy. Kolejnymi barierami utrudniającymi rozwój są zmieniające się przepisy a także kłopoty z dostępnością pracowników.