Stopa inflacyjna w Wielkiej Brytanii w lutym wyniosła zero procent - poinformował brytyjski Narodowy Urząd Statystyczny (ONS).

Jeszcze w styczniu inflacja była na wyspach na poziomie 0,3 proc, ale już wtedy spadające ceny żywności wskazywały na nadchodzącą deflację. Analitycy ostrzegali przed nią, wskazując na tzw. wojnę cenową między największymi sieciami handlowymi na Wyspach oraz na spadające ceny ropy naftowej.

Brytyjskie media podkreślają, że to najniższa inflacja od 1988 roku, odkąd zaczęto jej monitoring. Analitycy oczekiwali, że inflacja w lutym wyniesie 0,1 procent.

Bank Anglii (BoE) szacuje, że ceny nadal będą spadać, a całoroczna inflacja wyniesie zaledwie 2 proc. Mimo to gubernator BoE Mark Carney uspokaja i zapewnia, że bank nie będzie na razie podejmował żadnych działań interwencyjnych. Zapewnił jednak, że obserwuje rynek, zwłaszcza rynek cen ropy naftowej. Według analityków BoE może się zdecydować na podniesienie stóp procentowych najwcześniej za rok. Obecnie stopy w Wielkiej Brytanii są na historycznym, niskim poziomie 0,5 procent.