Reklama

Polska ósmą gospodarką UE

Dziesięć lat zajęło nam, by pod względem PKB prześcignąć Austrię i Belgię. Przed nami Szwecja i Holandia.

Aktualizacja: 13.05.2015 21:14 Publikacja: 12.05.2015 22:00

Polska gospodarka w 2014 r. stanowiła 3 proc. unijnej - staliśmy się tym samym ósmą gospodarką w Uni

Polska gospodarka w 2014 r. stanowiła 3 proc. unijnej - staliśmy się tym samym ósmą gospodarką w Unii Europejskiej.

Foto: www.sxc.hu

Polska staje się w Unii Europejskiej coraz poważniejszym graczem. Udział naszej gospodarki w wartości całego unijnego PKB wzrósł w minionym roku do 3 proc. Staliśmy się tym samym gospodarką większą niż belgijska i ósmą w UE – wynika z ostatnich danych Eurostatu, europejskiego urzędu statystycznego.

W latach 2011–2013 wartość naszego PKB była taka jak Belgii, a już w 2006 r. wyprzedziliśmy Austrię. Dziesięć lat temu nasz udział w unijnej gospodarce wynosił 2,1 proc. i zajmowaliśmy pod tym względem dziesiątą pozycję. – Taki awans jest ogromnym sukcesem, ale nie możemy spocząć na laurach – ostrzega Piotr Bujak, ekonomista PKO BP. – Niemcy mają od nas dwa razy więcej mieszkańców, a gospodarkę – siedem razy większą. Jest więc co gonić – dodaje Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku Pekao.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Gospodarka
Szansa dla początkujących przedsiębiorców. Rusza bezpłatny program mentoringowy
Gospodarka
Na stole w Brukseli 88 miliardów euro dla Ukrainy
Gospodarka
Trump ogłasza decyzję w sprawie ceł. Wyższe taryfy na towary z UE i Meksyku
Gospodarka
Rumunia zapłaci cenę za rozrzutność
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Reklama
Reklama