Reklama

Program 500+ może zdestabilizować polskie finanse publiczne

Program 500+ może zdestabilizować polskie finanse publiczne – uważa Komisja Europejska.

Aktualizacja: 04.02.2016 21:39 Publikacja: 04.02.2016 21:00

Program 500+ może zdestabilizować polskie finanse publiczne

Foto: Bloomberg

Komisja Europejska przewiduje zwiększenie deficytu budżetowego Polski w 2017 r. do 3,4 proc. produktu krajowego brutto. To oznacza przekroczenie dopuszczalnego w Unii limitu 3 proc. PKB. Powód: nowe zasiłki dla dzieci.

W przedstawionych wczoraj w Brukseli prognozach gospodarczych dla 28 państw UE przewidziano, że w pierwszym niepełnym roku funkcjonowania program 500+ będzie kosztował budżet państwa 0,9 proc. PKB. W kolejnym, 2017 r., już 1,2 proc. PKB. KE nie ocenia samego programu, lecz tylko jego skutki finansowe. I nie znajduje na razie w zapowiedziach rządu sposobów finansowania tej ambitnej inicjatywy. Rząd wprowadza co prawda podatek od banków i handlu, ale to nie wystarczy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Gospodarka
EBC znów zostawił stopy procentowe bez zmian
Gospodarka
Europejczycy czują się niepewnie, a młodzież jest sfrustrowana
Gospodarka
Korea Południowa ostrzega: inwestycje w USA zagrożone po akcji w fabryce Hyundaia
Gospodarka
Tak ma się rozwijać Polska do 2035 r. Rząd pokazał swoją strategię
Gospodarka
Europa w trybie wojennym. Von der Leyen zapowiada mobilizację i miliardy na obronność
Reklama
Reklama