Trump wymusza alians Unii Europejskiej i Chin

Bruksela będzie bronić Państwo Środka przed protekcjonizmem, a europejskie banki sfinansują nowy Jedwabny Szlak.

Aktualizacja: 10.02.2017 06:39 Publikacja: 09.02.2017 18:50

Ostatnie tygodnie to seria pozytywnych wypowiedzi w Brukseli pod adresem Chin. W atmosferze rosnącego napięcia między Waszyngtonem i Pekinem, ale także między Waszyngtonem a Brukselą, przyjazna postawa Europy wygląda jak strategia obronna. Ale Europa ma nie tylko, jak USA, interesy handlowe z Chinami. Połączyć je może też wspólna infrastruktura budowana w ramach nowego Jedwabnego Szlaku.

– To co do tej pory osiągnęliśmy, przekracza nasze oczekiwania – powiedział Mingxi Sun, radca ekonomiczny w Misji Chin przy UE, na seminarium zorganizowanym w Brukseli przez think tank Bruegel. W Azjatyckim Banku Inwestycji Infrastrukturalnych udział bierze już 57 państw, w tym 14 członków UE, w tym Polska. – Jeszcze w tym roku dołączy prawdopodobnie 25 nowych – powiedział chiński dyplomata. Bank ma finansować nowy Jedwabny Szlak, czyli inicjatywę: „Jeden pas i jedna droga". To plan wielkich inwestycji infrastrukturalnych w Azji i po drodze do Europy. Ich wartość szacowana jest na 11 bln dolarów, a realizacja niektórych już się rozpoczęła. – Początkowo mówiono, że to marzenie. Ale marzenie staje się rzeczywistością – mówi Alicia García-Herrero, ekspertka Bruegel.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Gospodarka
Co proponują kandydaci na prezydenta dla gospodarki i na czyj koszt? Szybki przegląd
Materiał Promocyjny
Polska gospodarka na turboobrotach: PARP rozdysponuje miliardy na rozwój firm
Gospodarka
Unia uderza w tankowce i sojuszników Rosji. 200 jednostek na czarnej liście
Gospodarka
FOR: Na stosunek do prywatyzacji duży wpływ ma to, jak o niej mówimy
Gospodarka
„Zachodni biznes opuszczał Rosję we łzach”. Kto tak twierdzi?