Przy okazji rekonstrukcji rządu „Rzeczpospolita” zapytała ekonomistów i przedstawicieli największych organizacji biznesowych w Polsce o to, co ich zdaniem powinien zrobić odświeżony gabinet do końca tego roku, by pomóc gospodarce. Tak powstała lista 10 postulatów.
1. Wicepremier do spraw gospodarczych
Premier Donald Tusk zaproponował utworzenie wspólnego resortu finansów i gospodarki. Na czele tego superministerstwa stanie Andrzej Domański, dotychczasowy minister finansów. Nie będzie on jednak wicepremierem. A właśnie na pojawienie się wicepremiera ds. gospodarczych liczył i liczy biznes.
Czytaj więcej
Donald Tusk musiał połączyć wodę z ogniem: spełnić oczekiwania wyborców, zachować równowagę w koa...
– Zdecydowanie potrzebna jest osoba, która w rządzie będzie koordynować jego politykę gospodarczą. Najlepiej, by była to osoba w randze wicepremiera. Do tej pory tego nie było, choć środowiska biznesowe zabiegają o to od dawna – mówi Piotr Soroczyński, główny ekonomista w Krajowej Izbie Gospodarczej. Wskazuje, że próbował to do tej pory robić minister finansów, ale zadania tego resortu są przecież nieco inne niż pobudzanie gospodarki. - On raczej ma oszczędnie gospodarować publicznym groszem, a nie przeznaczać ogromne kwoty na to, żeby gospodarka się rozwijała – mówi główny ekonomista KIG. – Dotąd sprawami gospodarczymi zajmowało się wiele ośrodków, które często podejmowały działania sprzeczne ze sobą To się powinno zmienić – dodaje.
2. Ministerstwo Gospodarki
To rozszerzenie albo uzupełnienie pierwszego postulatu, częściowo spełnione poprzez plan stworzenia superresortu finansów i gospodarki. – Gospodarka to nie eksperyment, to system naczyń połączonych, który wymaga kompetentnego zarządzania. To ona stanowi niezbędny fundament silnego państwa i społeczeństwa – napisał w artykule opublikowanym na LinkedInie Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club. – Polska potrzebuje nie tylko stabilności fiskalnej, ale przede wszystkim długofalowej wizji i strategii rozwoju. To dlatego BCC od dawna apeluje o powołanie Ministerstwa Gospodarki – instytucji, która w sposób spójny, kompetentny i strategiczny będzie odpowiadać za rozwój polskiej gospodarki – tłumaczy szef BCC.