Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.03.2020 17:16 Publikacja: 05.03.2020 17:16
Foto: Bloomberg
Po bardzo udanej środowej sesji w Stanach Zjednoczonych, na koniec której S&P500 zyskał ponad 4,2 proc., oraz zwyżek indeksów azjatyckich, również europejscy inwestorzy z rana byli skłonni do zakupów akcji. WIG20 zaraz po starcie dotarł w okolice 1893 pkt, co oznaczało wzrost o 1,48 proc. Indeks polskich dużych spółek z tym wynikiem plasował się w europejskiej czołówce, choć zdecydowana większość indeksów akcji Starego Kontynentu również świeciła na zielono. Ochoty do zakupów w Europie wystarczyło jednak tylko na start. Wiele bowiem wskazywało, że w USA handel może zacząć się od silnych spadków, co sugerowały notowania kontraktów na S&P500. Europejskie indeksy już około godziny 10 świeciły na czerwono. Wystarczyły dwie godziny, by 1,5-proc. zwyżka WIG20 zamieniła się 1,5-proc. spadek. Podobnie zachował się niemiecki DAX. Po tak dynamicznych zniżkach europejskie akcje przez kolejne godziny utrzymywały się już na podobnych poziomach, natomiast przewaga niedźwiedzi trwała już do końca sesji. WIG20 po południu oscylował w wąskim kilkunastopunktowym zakresie. Sprzedający postawili kropkę nad i na zamknięciu, wyznaczając jednocześnie czwartkowe minimum na poziomie niecałych 1823 pkt. Oznaczało to spadek o 2,05 proc., czyli zejście poniżej wtorkowego otwarcia. Wówczas powstała luka cenowa, która teraz wciąż stanowi wsparcie dla kupujących.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Indeks dużych spółek na otwarciu sesji sięgnął nowych rocznych szczytów, ale popyt raczej nie idzie za ciosem.
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
"Unowocześnienie" indeksów, wyższe stopy zwrotu, przyciągnięcie nowych inwestorów czy też promocja polskiej gieł...
Prezydent USA Donald Trump ujawnił listy do kilkunastu państw zapowiadające, z jakimi cłami muszą się one zmierz...
Poniedziałek na GPW stał pod znakiem niewielkiej zmienności. Inwestorzy patrzą przede wszystkim na Stany Zjednoc...
W 2024 r. więcej spółek z WIG20 ograniczyło wydatki na kulturę, sport i instytucje charytatywne, niż je zwiększy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas