W czwartym kwartale 2013 roku na rynkach europejskich odnotowano 105 IPO o łącznej wartości 14,7 mld euro, co stanowi poziom blisko dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2012 roku. Były to jednocześnie najlepsze trzy miesiące na rynku pierwotnym w Europie od czwartego kwartału 2011 roku – wynika z raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC. Podaje ona, że dzięki tak dobrym wynikom odnotowanym w ostatnich miesiącach, w całym 2013 roku łączna wartość ofert w Europie była aż o 141 proc. wyższa niż w roku 2012 (278 ofert o łącznej wartości 26,3 mld euro w 2013 r. wobec 288 ofert o łącznej wartości 10,9 mld euro w roku poprzednim).
W okresie od października do grudnia minionego roku po raz kolejny dominowała giełda londyńska – odnotowano tam 41 IPO o łącznej wartości 8,6 mld euro, co stanowiło ponad połowę łącznej wartości wszystkich ofert w Europie w tym okresie. Pozostałe giełdy charakteryzujące się dużą aktywnością to NYSE Euronext (11 ofert o łącznej wartości 2,0 mld euro), Warszawa (13 ofert o łącznej wartości 1,0 mld euro) oraz Borsa Italiana (9 IPO o łącznej wartości 0,9 mld euro) – podaje PwC.
Z kolei giełda w Warszawie w IV kwartale z 13 IPO (7 na rynku głównym i 6 na NewConnect) była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. Łączna wartość IPO wyniosła 1,0 mld euro, co plasuje polską giełdę na trzecim miejscu wśród wszystkich rynków europejskich. Największym IPO w Warszawie i jednocześnie dziewiątym największym w całej Europie była oferta spółki Energa o wartości 0,5 mld euro. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się IPO spółek PKP Cargo (0,3 mld euro) i Newag (0,1 mld euro).
Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, podkreśla, że obserwowane w ostatnich miesiącach ożywienie na rynku pierwotnym w Warszawie postępuje znacznie wolniej niż na wielu innych rynkach, m.in. w Londynie, gdzie liczba i wartość IPO osiągają najwyższe poziomy od 2007 roku, czyli od czasów sprzed początku kryzysu. Ponadto korzystną dynamikę na GPW zawdzięczamy głównie dwóm dużym ofertom prywatyzacyjnym – PKP Cargo oraz Energi.
- Słabsza pozycja warszawskiej giełdy wynika głównie z zawirowań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym i towarzyszącymi temu obawami inwestorów o aktywa znajdujące się w OFE. Zmiany te są zdecydowanie najbardziej negatywnym wydarzeniem ostatniego roku i kładą się cieniem na perspektywach rynku pierwotnego również w nadchodzących miesiącach. OFE były wszak dotychczas jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego i stanowiły najbardziej stabilną grupę inwestorów na rynku pierwotnym – wskazuje.