Niespodziewany finisz

Kupujący zabrali się pracy dopiero w samej końcówce, WIG20 finiszował na symbolicznym plusie. Dużo gorzej na szerokim rynku.

Publikacja: 01.03.2016 16:33

Niespodziewany finisz

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek jd Jerzy Dudek

Pierwsza sesja nowego miesiąca rozpoczęła się dość niemrawo. WIG20 otworzył się na lekkim plusie, po chwili spadł po kreskę, po czym ponownie wyszedł na plus. Po kilkudziesięciu minutach „przeciągania liny" inicjatywę  zdecydowanie przejęła podaż, ustępując pola dopiero w samej końcówce.

Gdy wydawało się, że pierwsza marcowa sesja zakończy się tryumfem niedźwiedzi, dość niespodziewanie do gry wkroczyli kupujący. W ostatnim kwadransie handlu, indeks największych spółek wystrzelił w górę. Ostatecznie zyskał 0,05 proc. do 1825 pkt.  Relatywnie gorzej radził sobie segment średnich (mWIG40) i małych spółek (sWIG80).

Nastrojów na GPW nie zdołał poprawić nawet odczyt PMI, sygnalizujący ogólną poprawę sytuacji w polskim sektorze przemysłowym. W lutym wskaźnik wyniósł 52,8 pkt, podczas gdy oczekiwano tylko 50,8 pkt (okrągła granica 50 pkt oddziela rozwój od kurczenia się gospodarki).

We wtorek spadały akcje Getin Noble Banku i Banku Ochrony Środowiska, po tym jak agencja Fitch Ratings obniżyła długoterminowe im oceny ratingowe.

Kilkunastoprocentową przecenę zanotowała Netia. Powód? Rada nadzorcza telekomu zaakceptowała wniosek zarządu o ścięcie dywidendy do 0,2 zł na akcję w związku z wieloletnim programem inwestycyjnym

Mocno traciły spółki, które nie spełniły oczekiwań po stronie wyników finansowych. Na pierwszy plan wysuwa się Inter Cars. Rozczarował także Bioton. Producent insuliny pokazał ogromną stratę netto, spowodowaną wielomilionowymi  odpisami (wyłączając odpisy, wyniki były na plusie).

Dobrymi wynikami pochwaliły się m.in. Empik Media & Fashion oraz Wielton, co spotkało się z pozytywnym odbiorem inwestorów.

Niemal przez cały dzień WIG20 był najgorszym indeksem w całej Europie. Na giełdach Starego Kontynentu dominowała zieleń. W ciągu dnia najmocniej zyskiwały rosyjski RTS, niemiecki DAX oraz grecki AEX. Dobrze radziły sobie także m.in. giełdy we Francji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech. Wtorkowe, finalne odczyty przemysłowych wskaźników  PMI dla głównych gospodarek strefy euro nie odbiegały zbytnio od opublikowanych wcześniej wersji wstępnych.

Giełda
WIG20 rysuje drugą czarną świecę
Giełda
Niejednoznaczne sygnały z rynku IPO
Giełda
Rajd i nowe rekordy krajowych indeksów zakończone realizacją zysków
Giełda
Dzień rekordów na GPW. WIG20 od początku roku zyskał już 30 proc.
Giełda
Na GPW znów wiosna