Optymizm nie opuścił warszawskiej giełdy

Mimo braku wsparcia rynków akcji parkietów indeksy w Warszawie kontynuowały rajd notując trzecią z rzędu wzrostową sesję.

Publikacja: 22.05.2023 18:12

Optymizm nie opuścił warszawskiej giełdy

Foto: Fotorzepa/ Grzegorz Psujek

Po lekkim zawahaniu na samym początku sesji inwestorzy handlujący na warszawskiej giełdzie znów nabrali ochoty do kupowania akcji. WIG20 finiszował ponad 0,6 proc. nad kreską, powracając po ponad rocznej przerwie ponad poziom 2 tys. pkt. Na nowych 12-miesięcznych maksimach znalazł się także WIG, który pokonał poziom 65 tys. pkt kończąc sesję prawie 0,8 proc. na plusie.

Optymizm na krajowym rynku kontrastował jednak z postawą inwestorów handlujących na pozostałych europejskich rynkach akcji. Na większości z nich chętniej pozbywano się akcji, co miało negatywne przełożenie na notowania głównych indeksów zarówno na zachodnioeuropejskich parkietach, jak i części rynków z naszego regionu. Zupełnie odmienny przebieg miała sesja w Atenach, gdzie inwestorzy z dużym entuzjazmem przyjęli wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Grecji, które wygrała Nowa Demokracja premiera Kyriakosa Micotakisa.

Lekki optymizm panował natomiast wśród amerykańskich inwestorów, co wsparło indeksy na Wall Street. Przewaga kupujących nie była jednak zbyt przekonująca. Zachowawcza postawa inwestorów wynikała w dużej mierze z niepewności w związku z przedłużającymi się negocjacjami ws. podniesienia limitu zadłużenia w USA.

Inwestorzy handlujący w Warszawie byli pozytywnie nastawieni do akcji największych spółek, co przełożyło się na wzrosty cen akcji większości uczestników indeksu WIG20. Krajowe indeksy największe wsparcie miały w efektownie drożejących walorach PGE i CD Projektu, które kontynuowały piątkowe odbicie, tym razem zyskując po prawie 4 proc. Kroku próbowały im dotrzymać walory Pepco i KGHM. Zwyżki objęły także akcje banków, które w komplecie zakończyły poniedziałkowe notowania na plusach. Najlepiej z tego grona wypadł PKO BP, zyskując nieco ponad 0,8 proc. Natomiast na celowniku sprzedających znalazły się papiery m. in. JSW, Kruka i LPP.

Kupujący byli również bardzo aktywni w segmencie mniejszych firm, co przełożyło się na zwyżki cen akcji większości firm notowanych na szerokim rynku. Nieco przychylniejszym okiem inwestorzy patrzyli na średnie spółki wchodzące w skład mWIG40, który zyskał 1,8 proc. Prym w tym gronie wiodły walory Inter Carsu i Tauronu drożejąc odpowiednio o 8,3 proc. i prawie 6 proc.

Warto odnotować debiut akcji biotechnologicznej spółki Urteste, który jednak nie wypadł zbyt udanie.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Giełda
Zwycięstwo sprzedających
Giełda
Podatkowe kłody pod nogi właścicieli obligacji
Giełda
W Warszawie handel na pół gwizdka
Giełda
Udany finisz zmiennego tygodnia
Giełda
GPW chce być bardziej niezależna od koniunktury