Solidne czwartkowe zwyżki na warszawskiej giełdzie przynoszą nadzieję, że dobra, styczniowa passa krajowych indeksów będzie kontynuowana także w lutym. Mocno na to liczą eksperci z biur maklerskich, biorący udział w typowaniu spółek z mocnymi fundamentami, które zapewnią ich portfelom jak najlepszą stopę zwrotu Po pierwszym miesiącu tegorocznej rywalizacji mogą mieć powody do zadowolenia, rozpoczynając 2023 rok efektownymi, nawet dwucyfrowymi stopami zwrotu. To w dużej mierze zasługa mniejszych spółek, które w ostatnich tygodniach pozytywnie wyróżniały się na tle rynku.
Wynik uzyskany w styczniu przez brokerów był wyraźnie lepszy od wyniku szerokiego rynku (WIG w ubiegłym miesiącu zwyżkował prawie o 6,7 proc.). Uśredniona stopa zwrotu ze wszystkich siedmiu portfeli wyniosła 10,3 proc. na plusie. Najlepszemu z portfeli styczniowe inwestycje przyniosły ponad 19 proc. zysku.
Wyniki w centrum uwagi
Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć wśród typujących spadek zaufania do największych spółek. Widać, że po noworocznej fali zwyżek wielu małych spółek i słabszym zachowaniu przedstawicieli indeksu WIG20 niektórzy z nich zmienili taktykę, zwiększając zaangażowanie w akcje mniejszych firm. W dalszym ciągu trzymają w portfelach walory takich tuzów, jak PKN Orlen czy CD Projekt, ale równocześnie szerokim łukiem omijając takie sektory, jak banki, gdzie jednym z istotnych ryzyk, które wypłynęło w ostatnich tygodniach, jest perspektywa wydłużenia wakacji kredytowych, co oznaczałoby dla sektora dodatkowe istotne koszty. Dlatego eksperci swojej szansy szukają na szerokim rynku akcji, który prezentuje się atrakcyjniej niż segment dużych firm. W przypadku wielu spółek, które wpadły w oko naszym ekspertom, kluczowe znaczenie miał rozpoczęty właśnie sezon publikacji raportów za IV kwartał i cały 2022 rok (zdecydowana większość spółek jest przed ich publikacją). Mimo coraz bardziej wymagającego otoczenia, nie brakuje spółek, które mogą się pochwalić rosnącymi biznesami, notując efektowną poprawę wyników finansowych. I to głównie wśród nich eksperci szukali okazji.
Preferowane branże
Jedną z mocniej preferowanych branż nadal są producenci i dystrybutorzy gier wideo. Przemawiają za nimi dość niskie wyceny będące efektem przeceny z lat 2021–2022, która m.in. spowodowała wzrost zainteresowania przejęciami w tej branży. W tym roku szykuje się kilka ciekawych premier i dodatków do tytułów już będących na rynku. Z uwagi na dużą zmienność wyników finansowych w tej branży typujący podchodzą selektywnie do spółek. W perspektywie lutego zwiększyli zaangażowanie w walory CD Projektu, który według oczekiwań analityków ma za sobą bardzo udany pod względem wyników IV kwartał 2022 r. wspierany przede wszystkim bardzo dobrą sprzedażą gry „Cyberpunk 2077”.