Jakub Zabłocki, założyciel i największy akcjonariusz XTB, chce sprzedać inwestorom do 16,4 mln akcji po maksymalnie 13 zł za sztukę. Jeśli plan się powiedzie, oferta będzie warta 213 mln zł. Przy założeniu, że rozejdą się wszystkie papiery, udział Zabłockiego w akcjonariacie (poprzez luksemburską spółkę XXZW) spadnie z 80,83 do 66,83 proc. Czy analitycy i zarządzający wierzą w sukces oferty?
– Trudno wyrokować, czy oferta XTB zakończy się sukcesem, ponieważ zaproponowana wycena jest dość problematyczna – mówi jeden z analityków, prosząc o zachowanie anonimowości.
Jego zdaniem w oparciu o wyniki finansowe za ubiegły rok wskaźnik P/E wynosi blisko 12,8. To całkiem sporo, biorąc pod uwagę fakt, że koniunktura na krajowym wtórnym rynku akcji jest chimeryczna, a rynek pierwotny jest w cieniu wycofywania spółek z GPW. Ponadto przyjmując marżę netto z lat 2013–2014 na poziomie 39 proc. jako bazową, otrzymujemy wskaźnik P/E za 2015 r. na poziomie 14,2. W takich warunkach inwestorzy mają prawo oczekiwać pewnego dyskonta. Sądzę, że przy jednocyfrowym wskaźniku P/E dużo łatwiej byłoby znaleźć kupców na akcje. Należy pamiętać, że firma działa na bardzo nasyconym i konkurencyjnym rynku. Poza tym XTB będzie pierwszą spółką stricte foreksową na giełdzie, co z punktu widzenia potencjalnego inwestora rodzi wiele znaków zapytania.
Jakub Zabłocki przekonuje, że oferta, którą składa, jest jednak atrakcyjna. – Grupa XTB posiada zdywersyfikowaną bazę przychodów opartą na klientach detalicznych i instytucjonalnych. Koncentrujemy się na rozwoju biznesu na 12 kluczowych rynkach, ok. 65–70 proc. przychodów generujemy poza Polską. Od wielu lat stawiamy na rozwój własnych technologii, co wyróżnia nas na tle konkurencji. XTB to nie tylko forex. Systematycznie rośnie znaczenie kontraktów CFD na surowce oraz indeksy. Z roku na rok obserwujemy systematyczny wzrost liczby nowych rachunków inwestycyjnych – mówi.
Na koniec ubiegłego roku baza klientów detalicznych ogółem obejmowała ponad 125 tys. rachunków. Średnia kwartalna liczba aktywnych rachunków klientów detalicznych (zdefiniowanych jako rachunki, za pośrednictwem których przeprowadzono co najmniej jedną transakcję w okresie ostatnich trzech miesięcy) wyniosła 15 045, w tym w Europie Środkowo-Wschodniej – 9140, Europie Zachodniej – 4935 oraz w Ameryce Łacińskiej i Turcji – 970.