WIG20 w środę zniżkuje. Około godz. 12 traci 1,3 proc., a w dół najmocniej ciągnie go Allegro. Obecnie za akcję tej spółki trzeba zapłacić 69,7 zł, czyli o ponad 7 proc. mniej niż wynosił kurs zamknięcia na wtorkowej sesji. Przecena jest reakcją na doniesienia dotyczące planów światowego giganta e-handlu, Amazona. Oficjalnie poinformował, że ogłasza rozpoczęcie prac nad uruchomieniem w Polsce sklepu Amazon.pl. Daty jego startu nie podano. Od dziś przedsiębiorcy, planujący sprzedaż za pośrednictwem Amazona w Polsce oraz globalnie, mogą rejestrować swoje konta po polsku w ramach przygotowań do premiery serwisu.

Eksperci podkreślają, że nie wiadomo jeszcze jakie metody płatności ani formy dostawy Amazon zaoferuje Polakom, niemniej jego decyzja oznacza bardzo duże zmiany na rynku - zwłaszcza dla innych platform z Allegro na czele.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Stworzył ponad 18 tys. miejsc pracy w dziewięciu centrach logistycznych. W 2021 r. uruchomione zostanie 10. centrum w Świebodzinie, gdzie powstanie ponad tysiąc etatów.

O tym, że mocniejsze wejście Amazona jest dla Allegro czynnikiem ryzyka, pisaliśmy już podczas zeszłorocznej oferty publicznej tej spółki.

- Wśród naturalnych ryzyk, oprócz typowo makroekonomicznych związanych z poziomem konsumpcji są także ryzyka konkurencji ze strony innych graczy e-commercowych, w szczególności Amazona lub Alliexpress – podkreślał wówczas Konrad Księżopolski, szef działu analiz Haitong Banku.