Wartość IPO na europejskich giełdach w I półroczu wzrosła o 39,2 mld euro wobec analogicznego okresu roku poprzedniego. Odbyły się 223 debiuty w porównaniu z zaledwie 31 w pandemicznym, pierwszym półroczu 2020 r. Oferta Pepco Group na warszawskiej giełdzie znalazła się w pierwszej dziesiątce największych europejskich debiutów w drugim kwartale 2021 r. – wynika z raportu PwC.

Bartosz Margol, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC podkreśla, że zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO – lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce.

Jak w I półroczu 2021 r. wypadła nasz giełda? PwC podaje, że w tym okresie w Warszawie zrealizowano 19 IPO wobec 5 w analogicznym okresie ubiegłego roku. Łączna wartość przeprowadzonych ofert (razem z NewConnect) wyniosła 5,9 mld zł, z czego aż 5,4 mld zł przypadło na dwie transakcje – IPO Pepco Group oraz Huuuge Games.

Zdaniem ekspertów zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 r.

W samym II kwartale 2021 r. w Europie odbyło się 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21,9 mld euro, ale jedynie dwie oferty przekroczyły próg miliarda euro. Największym rynkiem pod względem wartości IPO była niemiecka Deutsche Börse , za nią Euronext Amsterdam. Trzecia pozycja przypadła giełdzie londyńskiej.