PKB Polski wzrósł w III kwartale o 1,9 proc. w ujęciu rok do roku. Analitycy uważają, że nasza gospodarka przyspiesza prawdopodobnie za sprawą wzrostu wewnętrznego popytu, który związany jest z większymi wydatkami konsumentów. Lepszy popyt znajduje odzwierciedlenie w wynikach największych spółek z warszawskiej giełdy. W okresie lipiec–wrzesień zdecydowaną poprawę rezultatów zanotowały bowiem spółki handlowe. Łączne zyski spółek wchodzących w skład indeksu WIG30 spadły jednak w porównaniu z III kwartałem 2012 r. o 19,1 proc., do niespełna 8,4 mld zł. Wszystko za sprawą gorszych wyników spółek surowcowych i paliwowych, narażonych na wahania cen surowców.
Silny handel
W gronie spółek z indeksu WIG30 zauważalna jest przede wszystkim poprawa wyników spółek handlujących odzieżą i obuwiem. Zdaniem ekspertów także w IV kwartale powinny one poradzić sobie dobrze. – Wyniki CCC w dużej mierze uzależnione będą od tego, jakie przychody pokaże spółka w listopadzie. Jak dotąd jest on raczej ciepły, co zwykle jest problematyczne z punktu widzenia sprzedaży obuwia – komentuje Małgorzata Kloka z UniCredit CA IB. – Mimo tego negatywnego czynnika grupa powinna jednak wygenerować w IV kwartale przyzwoite wzrosty przychodów, wyniku operacyjnego i netto – dodaje. Po LPP analityczka spodziewa się zaś kontynuacji mocnych wyników, jakie widzieliśmy w poprzednich kwartałach tego roku.
Dominik Niszcz z DM Raiffeisen spodziewa się zaś poprawy wyników po spółkach medialnych. Firmom z tego segmentu sprzyjała będzie poprawiająca się sytuacja na rynku reklamy.
Słabe paliwa i surowce
Trzeciego kwartału do udanych zaliczyć nie mogą spółki paliwowe i surowcowe. W porównaniu z tym samym okresem 2012 r. znacząco pogorszyły się wyniki PKN Orlen, KGHM, Jastrzębskiej Spółki Węglowej i Grupy Lotos. Wszystko za sprawą niekorzystnie kształtujących się cen surowców. Michał Marczak, szef działu analiz w DI BRE Banku, uważa, że także w IV kwartale spółki surowcowe nie będą szczególnie zachwycać wynikami na tle innych branż. – Słabszych rezultatów spodziewam się po KGHM i JSW, które są wystawione na globalne wahania cen surowców. Wyniki raczej będzie poprawiała za to Bogdanka, gdyż rynek węgla energetycznego w Polsce jest specyficzny – mówi.
Podobnego zdania jest Łukasz Prokopiuk z DM IDMSA. – Bogdanka powinna osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki ze względu na wyższą produkcję za sprawą uruchomienia czwartej ściany w Stefanowie. Słabsze wyniki notować będzie zaś JSW. Jest wielce prawdopodobne, że grupa zakończy IV kwartał ze stratą netto – mówi. W jego ocenie słabsze rok do roku będą wyniki spółek paliwowych w ujęciu LIFO. Wszystko za sprawą utrzymujących się niskich marż rafineryjnych. – Po PKN Orlen spodziewam się pozytywnych wyników w detalu i petrochemii, ale rezultaty grupy i tak będą słabsze niż w końcówce minionego roku – mówi.