Aktualizacja: 15.02.2015 21:17 Publikacja: 15.02.2015 21:17
Porozumienie w Mińsku, które daje nadzieję na zakończenie wojny na Ukrainie, zdopingowało inwestorów do kupowania akcji.
Foto: Fotorzepa
Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia na światowych parkietach, w tym emerging markets, był środowy szczyt w Mińsku, na którym europejscy decydenci wraz z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz Rosji Władimirem Putinem rozmawiali o zakończeniu konfliktu na Ukrainie. Rozmowy nie były łatwe. Zakończyły się jednak podpisaniem porozumienia dającego nadzieję na zakończenie wojny, która pochłonęła już ponad 5 tys. ofiar.
Reakcja inwestorów na tę wiadomość mogła być tylko jedna. Zabrali się energicznie do kupowania akcji, dzięki czemu czwartkowa sesja na zdecydowanej większości giełd światowych, w tym wschodzących, zakończyła się mocnymi zwyżkami. Niektóre z nich, w tym francuska i amerykańska, zakończyły ten dzień na najwyższych poziomach w historii. Dobre nastroje na parkietach były również w piątek i były odpowiedzią na publikowane tego dnia dane makroekonomiczne, które pokazały, że światowa gospodarka ma się coraz lepiej. Do grona rekordzistów dołączyła wówczas giełda niemiecka, bo okazało się, że PKB za Odrą w poprzednim kwartale był o 0,7 proc. wyższy niż kwartał wcześniej. Analitycy oczekiwali 0,3-proc. zwyżki.
Piątek na GPW stał pod znakiem rekordów. WIG20 ustanowił nowy rekord hossy., WIG, mWIG40 oraz sWIG80 ustanowiły...
WIG, mWIG40 oraz sWIG80 podczas czwartkowej sesji ustanowiły nowe historyczne rekordy. Na plusie, niemal przez c...
Po wczorajszych znacznych spadkach, ale i kontrze pod koniec sesji, w środę główne warszawskie indeksy rosną. Pu...
Choć na większości europejskich rynków jest dziś w miarę spokojnie, to na krajowych inwestorów najwyraźniej padł...
W pierwszym kwartale w Europie przeprowadzono więcej IPO niż rok temu. W statystykach mocno zaznaczyła się polsk...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas