Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.02.2015 21:17 Publikacja: 15.02.2015 21:17
Porozumienie w Mińsku, które daje nadzieję na zakończenie wojny na Ukrainie, zdopingowało inwestorów do kupowania akcji.
Foto: Fotorzepa
Najważniejszym wydarzeniem poprzedniego tygodnia na światowych parkietach, w tym emerging markets, był środowy szczyt w Mińsku, na którym europejscy decydenci wraz z niemiecką kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em oraz Rosji Władimirem Putinem rozmawiali o zakończeniu konfliktu na Ukrainie. Rozmowy nie były łatwe. Zakończyły się jednak podpisaniem porozumienia dającego nadzieję na zakończenie wojny, która pochłonęła już ponad 5 tys. ofiar.
Reakcja inwestorów na tę wiadomość mogła być tylko jedna. Zabrali się energicznie do kupowania akcji, dzięki czemu czwartkowa sesja na zdecydowanej większości giełd światowych, w tym wschodzących, zakończyła się mocnymi zwyżkami. Niektóre z nich, w tym francuska i amerykańska, zakończyły ten dzień na najwyższych poziomach w historii. Dobre nastroje na parkietach były również w piątek i były odpowiedzią na publikowane tego dnia dane makroekonomiczne, które pokazały, że światowa gospodarka ma się coraz lepiej. Do grona rekordzistów dołączyła wówczas giełda niemiecka, bo okazało się, że PKB za Odrą w poprzednim kwartale był o 0,7 proc. wyższy niż kwartał wcześniej. Analitycy oczekiwali 0,3-proc. zwyżki.
Krajowy rynek akcji znów osuwa się pod własnym ciężarem. Za oceanem rekord Nasdaqa, ale rośnie ryzyko korekty.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Analitycy spodziewają się w przyszłym roku ożywienia na rynku M&A, którego początkowe oznaki już dostrzegają.
Odsetek osób mających dostęp do informacji poufnych, kupujących akcje spadł w USA do poziomu najniższego od kilkunastu lat. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na rodzimym rynku. Wnioski nie napawają optymizmem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W pierwszych minutach wtorkowego handlu na warszawskiej giełdzie aktywniejszą stroną byli sprzedający, co przełożyło się na korektę głównych indeksów.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
Inflacja w Polsce w listopadzie wyniosła 4,7 proc. rok do roku – podał w piątek GUS. To oznacza rewizję w górę szybkiego szacunku sprzed dwóch tygodni (4,6 proc.). Ceny towarów wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, a usług – o 7,2 proc.
Małe chwile radości mogli mieć w czwartek kredytobiorcy walutowi, bo w Szwajcarii i strefie euro obniżono stopy procentowe. Złotówkowicze jednak jeszcze poczekają.
Europejski Bank Centralny obciął swoją stopę depozytową (traktowaną obecnie jako główna) o 25 pb., do poziomu 3 proc. Było to zgodne z prognozami analityków.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
W listopadzie ceny wzrosły o średnio 5,5 proc., ale wiele produktów kupowanych często właśnie na święta zdrożało aż w dwucyfrowym tempie. To nie tylko masło, ale także warzywa, owoce, kawa czy czekolada.
Sprzedawcy to tradycyjnie najbardziej zadłużona branża w Polsce, a obecnie są już pod kreską na ponad 2,4 mld zł. Koniunktura im zdecydowanie nie sprzyja, na dotychczasowe problemy i wzrost kosztów nakłada się wojna cenowa dyskontów i konkurencja e-handlu.
Wiele popularnych produktów drożało w ostatnich tygodniach w dwucyfrowym tempie. Rekordy zwyżek pobiły masło, czekolada i warzywa. Ceny nie spadły w żadnej kategorii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas