Byłe kazachskie lokale McDonald’s ponownie otwarte. Ale bez złotych łuków

Licencjobiorca McDonald’s otworzył lokale ponownie, choć umowy z fastfoodowym gigantem już nie ma.

Publikacja: 23.01.2023 13:50

Zamkniety lokal McDonald's w Ałamaty

Zamkniety lokal McDonald's w Ałamaty

Foto: PAP/Abaca

W Kazachstanie zamknięto niedawno wszystkie lokale McDonald’s. Amerykański koncern i jego licencjobiorca Food Solutions KZ rozwiązały umowę powołując się na problemy z zaopatrzeniem. Problemy miały wówczas zwłaszcza dotyczyć dostaw mięsa do burgerów. W poniedziałek 23 stycznia Food Solutions KZ otworzył jednak kilka dawnych lokali, choć już bez logo McDonald’s.

Czytaj więcej

McDonald’s opuszcza Kazachstan przez wojnę w Ukrainie

W oświadczeniu Food Solutions KZ, cytowanym przez Reuters, firma zapowiedziała, że utrzyma „przyjęte wcześniej wysokie standardy jakości i obsługi”. Wkrótce ma też zostać zaprezentowana nowa marka, pod jaką będzie działać dawna sieć McDonald’s w Kazachstanie.

Były licencjobiorca amerykańskiego giganta fast food nie poinformował (i odmawia komentarza w tej sprawie) czym zastąpił deficytowe wcześniej półprodukty do burgerów i innych dań dostępnych w lokalach. Nie jest więc wiadome, czy dotychczas sprowadzaną głównie z Rosji i Europy wołowinę zastąpiono kazachską czy też po prostu mięsem, które nie spełniłoby wymogów jakościowych McDonald’s.

W menu nowootwartych lokali bez logo znalazły się, w zasadzie, wszystkie pozycje odpowiadające ofercie McDonald’s, jednak pod nazwami rodzajowymi, a nie takimi, jak te stosowane przez amerykański koncern.

W Kazachstanie powtarza się wiec historia z Rosji, gdzie po zamknięciu sieci pod logo McDonald’s, lokale zostały wkrótce potem otwarte ponownie pod nową marką. Dawny licencjobiorca amerykańskiej marki zaprezentował w czerwcu 2022 roku markę „Wkusno&Toczka” czyli „Smacznie i kropka”, pod którą działa obecnie dawna sieć McDonald’s w Rosji.

Koncern McDonald’s wycofał się z Rosji po rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Z Kazachstanu wycofał się w związku z utrudnieniami w łańcuchu logistycznym, jakie wywołała wojna w Ukrainie. Kazachstan nie jest objęty sankcjami Zachodu z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej.

Gastronomia
Dopłaty za sztućce, słońce i widok. Hiszpańskie pomysły na naciąganie gości
Gastronomia
McDonald’s: Ta gigantyczna awaria to nie nasza wina
Gastronomia
Wielka awaria w McDonald's. Zamknięte restauracje
Gastronomia
WcDonald’s trafi do McDonald’s. Na celowniku giganta fani anime
Gastronomia
Zerwij za pomocą… pizzy. Pizza Hut z nietypową kampanią na Walentynki