Kempczinski w liście do pracowników poinformował, że do kwietnia dokona przeglądu poziomu zatrudnienia w korporacji. „Nadchodzą trudne rozmowy i decyzje” – napisał. McDonald's zatrudnia około 200 000 osób na stanowiskach korporacyjnych i własnych restauracjach, z czego 75 proc. poza Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej

McDonald’s opuszcza Kazachstan przez wojnę w Ukrainie

Prezes zapowiedział również całkowite wstrzymanie niektórych projektów. „Pomoże nam to działać szybciej jako organizacji, jednocześnie zmniejszając nasze globalne koszty i uwalniając zasoby do inwestowania w nasz rozwój” – napisał w liście do pracowników, który został udostępniony inwestorom. Firma nie podała szczegółów dotyczących zakresu redukcji etatów ani nie powiedziała, które projekty mogą zostać dotknięte radykalnymi zmianami – pisze BBC.

W niedawnym wywiadzie dla „Wall Street Journal” Kempczinski powiedział, że nie ma ustalonego celu co do liczby cięć. Zapowiedział, że niektóre miejsca pracy albo zostaną przeniesione, albo mogą całkowicie zniknąć. Mcdonald’s chce w tym roku otwierać więcej restauracji, by wykorzystać zwiększony popyt.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2022 roku McDonald's odnotował wzrost sprzedaży o 6 proc., do czego przyczyniły się podwyżki cen produktów takich jak cheeseburgery. Ale zyski sieci za granicą ucierpiały z powodu wzrostu wartości dolara i przestoju z powodu wojny w Ukrainie. Podczas ostatniej aktualizacji informacji dla inwestorów w październiku firma stwierdziła, że wyzwaniem są również rosnące ceny, zauważając, że w wielu jej restauracjach – obsługiwanych przez franczyzobiorców – „rosła niepewność i niepokój co do otoczenia gospodarczego” – informuje BBC.

McDonald’s zapowiedział, że wycofa się z Kazachstanu, który graniczy z Rosją, wskazując na problemy z łańcuchem dostaw wywołane wojną na Ukrainie. McDonald's poinformował w maju, że po 32 latach opuszcza rynek rosyjski w związku z atakiem Kremla na Ukrainę.