Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o śmierci królowej Elżbiety II

„Wszystkie nasze brytyjskie restauracje będą zamknięte w poniedziałek do godziny 17:00, aby każdy w McDonald's złożył hołd Jej Królewskiej Mości Elżbiecie II” – poinformowała firma na Twitterze. 19 września został ogłoszony dniem wolnym od pracy w Wielkiej Brytanii. Wiele sklepów i restauracji poinformowało, że tego dnia nie będą pracować, w tym piekarnie Greggs, domy handlowe Harrods i John Lewis, a także sieci Marks and Spencer, Asda i Primark.

Londyńskie rynki finansowe i banki również będą zamknięte w poniedziałek, czyli w ostatni dzień żałoby narodowej.

McDonald's poinformował także, że „godziny otwarcia mogą się różnić” po ponownym otwarciu lokali w poniedziałek wieczorem i zachęca klientów do sprawdzania najnowszych informacji w aplikacji. Rząd Wielkiej Brytanii poinformował, że decyzja o tym, czy zamknąć lokale handlowe, usługowe i gastronomiczne, należy do właścicieli firm.

Supermarkety i restauracje w Wielkiej Brytanii zazwyczaj są otwarte w święta państwowe.

Czytaj więcej

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Ceny biletów i hoteli oszalały

W poniedziałek, 19 września rano trumna królowej zostanie przewieziona w procesji z pałacu Westminster do opactwa westminsterskiego, gdzie o 11-tej odbędzie się państwowa uroczystość pogrzebowa. Po ceremonii, procesja przejdzie z Westminster Abbey do Wellington Arch, a następnie do Windsoru i ostatecznie do kaplicy świętego Jerzego w zamku w Windsorze, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.

Królowa zostanie pochowany w kaplicy św. Jerzego w Windsorze.

W pogrzebie królowej Elżbiety II ma wziąć udział nawet około 500 zagranicznych dygnitarzy, a zawiadomienia zostały wysłane do głów państw, z którymi Wielka Brytania utrzymuje stosunki dyplomatyczne.