Bruksela proponuje też przekierowanie wszystkich dostępnych funduszy strukturalnych, by odpowiedzieć na kryzys wywołany koronawirusem.

Szefowa Komisji Europejskiej zapowiadała pomoc w środę, w specjalnym wystąpieniu w mediach społecznościowych.

Na specjalnej konferencji prasowej szefowa KE Ursula von der Leyen powiedziała, że Bruksela jest w stanie zmobilizować 100 mld euro, dzięki gwarancjom z państw członkowskim wynoszącym 25 mld euro. „To jest solidarność UE w działaniu" – powiedziała von der Leyen.

Instrument ma być dostępny dla wszystkich krajów UE zainteresowanych w pomocy Brukseli. Z jego środków mają być zapewniane pensje pracowników, którzy w przeciwnym razie byliby zwolnieni. Na wsparcie mogą liczyć także rolnicy i rybacy oraz wszystkie najbardziej potrzebujące osoby.

Wszystkie środki opierają się na obecnym budżecie UE.

Von der Leyen zapowiedziała, że KE chce, by budżet na lata 2021 – 2027 był on częścią wsparcia dla krajów i unijnych firm zmagających się z kryzysem wywołanym pandemią. Nowe ramy finansowe mają być „nowym planem Marshalla dla UE i jej mieszkańców” – powiedziała szefowa KE. Zastrzegła jednak, że mimo tych zmian nie zmieniają się główne cele UE: cyfryzacja i dekarbonizacja.

- Wieloletni budżet musi być silnym sygnałem inwestycyjnym - powiedziała przewodnicząca Komisji