fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Koronawirus: Bruksela ma pomysł, jak powstrzymać firmy przed zwalnianiem pracowników

Bloomberg
Unia Europejska przedstawiła plan mający zniechęcić firmy w krajach najbardziej dotkniętych przez koronawirusa do zwalniania pracowników - informuje Bloomberg. Większość z nich redukcje zatrudnienia uznała za konieczną, by przetrwać kryzys.

Komisja Europejska, która jest mocno krytykowana za bezczynność wobec kryzysu, przedstawiła plan złagodzenia skutków gospodarczych pandemii. Komisja chce wykorzystać fundusze centralne, aby zapłacić przedsiębiorstwom za utrzymanie pracowników na stanowiskach pracy.

"Program ma pomóc Włochom, Hiszpanii i wszystkim innym krajom, które zostały mocno dotknięte kryzysem" - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w specjalnym wystąpieniu udostępnionym w mediach społecznościowych.

Inicjatywa KE o nazwie "Sure" (pewny), ma obejmować krótkoterminową pracę wspieraną przez państwo. Komisja nie przedstawia na razie jej szczegółów, a zwłaszcza tego, z jakich konkretnie źródeł miałaby być finansowana.

Jednak z wypowiedzi szefowej KE wynika, że rozwiązania mają opierać się na tych wprowadzanych po kryzysie finansowym w 2008 r. Państwa członkowskie, w których funkcjonowały tego typu środki, pomagały ludziom utrzymać pracę, a firmom przetrwać kryzys wraz z ich pracownikami. Koszt wynagrodzenia w części był pokrywany z budżetu, a nie ze środków przedsiębiorstwa.

"Tysiące silnych i zdrowych firm walczą z powodu obecnego kryzysu. Potrzebują naszego wsparcia, aby go przetrwać. Dlatego opracowaliśmy koncepcję pracy krótkoterminowej. Ma ona na celu pomóc Włochom, Hiszpanii i wszystkim innym krajom, które zostały mocno dotknięte (pandemią). Stanie się to dzięki solidarności innych państw członkowskich" - powiedziała Ursula von der Leyen w specjalnym wystąpieniu.

W wyniku pandemii strefa euro stoi w obliczu najgłębszej recesji w swojej historii. Z powody COVID-19 w Europie zmarło już 25 tys. osób a większość krajów europejskich została praktycznie sparaliżowana, wprowadzając restrykcje w poruszaniu się obywateli.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA