Mazowsze to jedno z dwóch województw (obok Pomorza), które oferują najszerszą paletę zwrotnego finansowania inwestycji pieniędzmi z programu regionalnego. Władze Mazowsza działają dość ostrożnie, sukcesywnie wprowadzając kolejne formy unijnej pomocy zwrotnej. Najpierw dokapitalizowano czterech pośredników finansowych, w tym Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy, którzy oferują firmom pożyczki i poręczenia. Instytucje te udzieliły już ponad 300 pożyczek i poręczeń. Korzystają z nich głównie mikroprzedsiębiorcy z branży handlowej, budowlanej i usługowej.
Projekty miejskie
Kolejnym krokiem była decyzja o przystąpieniu (jako piąty region w Polsce) do inicjatywy Jessica, która ma na celu finansowanie inwestycji miejskich. W lipcu 2011 r. region podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, który następnie wybrał tzw. Fundusz Rozwoju Obszarów Miejskich (FROM), który będzie inwestował środki (160 mln zł) z Jessiki. Rolę FROM-u pełni Bank Gospodarstwa Krajowego. Pieniądze trafią m.in. na renowację kamienic, rewitalizację terenów poprzemysłowych czy wymianę oświetlenia miejskiego na energooszczędne, ale też na projekty energetyczne i klastrowe. Z pożyczek na te cele mogą skorzystać samorządy, ale też firmy, szkoły wyższe, kościoły, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz podmioty utworzone w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Przy wyborze inwestycji energetycznych Bankowi Gospodarstwa Krajowego pomaga Mazowiecka Agencja Energetyczna (MAE).
– Europejski Bank Inwestycyjny wskazał BGK i MAE jako podmioty, które utworzą Fundusz Rozwój Obszarów Miejskich – mówi Bartosz Dubiński, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej. – Przed ogłoszeniem naboru wniosków przygotowaliśmy portfolio inwestycji miejskich pokazujących potencjał projektowy regionu, w przypadku MAE dla przedsięwzięć, które mogą być zrealizowane w obszarze efektywności energetycznej – dodaje, wskazując, że jeszcze przed rozpoczęciem naboru wniosków udało się zidentyfikować ponad 40 projektów dotyczących ochrony powietrza i energetyki. Aplikacje dotyczące klastrów i rewitalizacji przyjmuje z kolei Agencja Rozwoju Mazowsza. Po analizie obie agencje przesyłają wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego, który ocenia stronę finansową przedsięwzięć, na które ich autorzy chcą zaciągnąć nisko oprocentowane pożyczki. Nabór projektów miejskich trwa od kilku tygodni.
Będzie też Jeremie
W maju 2012 roku zarząd województwa podjął też decyzję o realizacji inicjatywy Jeremie, w ramach której firmy mogą pozyskać preferencyjne pożyczki i poręczenia. Przeznaczono na nie 15 mln euro.