„Infrastruktura i środowisko" to największy program operacyjny nie tylko w Polsce, ale w historii Unii Europejskiej. Jego budżet to 37,7 mld euro, w tym 28,3 mld euro to wkład unijny. Tylko dwa kraje (Hiszpania i Włochy) dostały z Unii Europejskiej więcej pieniędzy, ale na wszystkie swoje programy operacyjne na lata 2007–2013 niż Polska tylko na „Infrastrukturę i środowisko".
Program gigant jest podzielony na sześć sektorów: środowisko, transport, energetykę, kulturę, zdrowie i szkolnictwo wyższe. Ten wielki program operacyjny kojarzony jest głównie z budową autostrad i dróg ekspresowych oraz z inwestycjami proekologicznymi, takimi jak np. budowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, ale z jego budżetu sfinansowano już wiele inwestycji z pozostałych sektorów. Jakie to przedsięwzięcia?
Nowoczesne uczelnie
Dzięki pieniądzom z programu powstał np. nowy gmach Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (PW). To pierwszy od prawie 40 lat nowy budynek dydaktyczny PW. Nowoczesne sale wykładowe, konferencyjne i laboratoria wyposażono w zestawy komputerowe oraz pomoce dydaktyczne. Również za pieniądze z „Infrastruktury i środowiska" powstał największy w kraju obiekt badawczy zajmujący się problematyką wody. Chodzi o „Centrum Wodne" w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie. Należące do Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW centrum zajmuje półtora hektara. W trzykondygnacyjnym budynku mieści się dwadzieścia nowoczesnych laboratoriów. Unikatowy jest park wodny ze sztucznymi jeziorem i rzeką. Model tej ostatniej odzwierciedla obieg wody w środowisku. Tam, gdzie płynie woda, wybudowano modele typowych obiektów hydrotechnicznych. Studenci mogą modelować ruch wody, badać gęstości gruntów i skał oraz oceniać jakość wód powierzchniowych. Inne podobne inwestycje to rozbudowa kampusu Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich, budowa i modernizacja Wydziałów Biologii, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Łódzkiego czy Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii Politechniki Poznańskiej. Tylko w przebudowanym Centrum Informatyczno-Ekonometrycznym Uniwersytetu Łódzkiego trzykrotnie zwiększyła się powierzchnia dydaktyczna przypadającą na studenta, choć jednocześnie liczba studentów wzrosła o ponad połowę.
28 mld euro to wkład Unii Europejskiej do budżetu programu „Infrastruktura i środowisko"
Zyskują też szkoły artystyczne, jak np. Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Placówka ta pełni rolę szkoły o znaczeniu ponadregionalnym jako jedyna tego typu szkoła artystyczna na Podbeskidziu. Uczęszczają do niej uczniowie z całego województwa. Istniejąca od ponad 60 lat szkoła nie miała jednak własnej placówki i aż trzykrotnie musiała zmieniać lokalizację. Dzięki dotacji zbudowano salę koncertową na ponad 300 osób z zapleczem. Oprócz sal prób, garderób i magazynów instrumentów w budynku znalazło się też miejsce na profesjonalne studio nagrań.