Resort infrastruktury i rozwoju zawarł dziś porozumienia z dziewięcioma instytucjami centralnymi i szesnastoma regionalnymi, które będą odpowiadać za wdrażanie krajowego programu operacyjnego „Wiedza Edukacja Rozwój" (PO WER). Na poziomie centralnym będą to: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum Projektów Europejskich i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a na poziomie regionalnym szesnaście wojewódzkich urzędów pracy. Urzędy te pełniąc rolę tzw. instytucji pośredniczących zajmą się przede wszystkim organizacją konkursów i wyborem projektów, zawieraniem umów o dofinansowanie z beneficjentami, rozliczeniami dotowanych projektów, a także monitorowanie i sprawozdawczością.

W latach 2014-2020 program „Wiedza Edukacja Rozwój" zastąpi (choć nie sam, a wraz z programami regionalnymi) realizowany w okresie 2007-2013 program „Kapitał ludzki". Jak podkreśla resort infrastruktury i rozwoju nowy program powstał w odpowiedzi na potrzeby reform w obszarach zatrudnienia, włączenia społecznego, edukacji, szkolnictwa wyższego, zdrowia i dobrego rządzenia. „Wiedza Edukacja Rozwój" ma też wspierać innowacje społeczne i współpracę ponadnarodową w wymienionych obszarach. Będzie to jedyny nowy program operacyjny, prawie całkowicie finansowany pieniędzmi z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Unia Europejska na program przyjęty przez Komisję Europejską 17 grudnia 2014 r. wyłoży z EFS - 4,4 mld euro. Do tego dojdą też pieniądze unijne (252,4 mln euro) dostępne w ramach „Inicjatywy na rzecz zatrudnienia osób młodych". Całkowity budżet programu, wraz z szacowanym wkładem krajowym, wyniesie 5,43 mld euro. Wsparcie udzielane z programu „Wiedza Edukacja Rozwój" będzie komplementarne do pomocy świadczonej na poziomie regionalnym z regionalnych programów operacyjnych, które w okresie 2014-2020 będą miały charakter dwufunduszowy (będą finansowane jednocześnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, jak i z EFS, w przeciwieństwie do okresu 2007-2013, w którym były finansowane tylko z tego pierwszego funduszu).

- Program „Wiedza edukacja rozwój" jest dla nas niezwykle ważny. Środki Europejskiego Funduszu Społecznego z nowej perspektywy zainwestujemy w rozwój kapitału ludzkiego, wiedzy i edukacji. To jeden z warunków, aby nasza gospodarka stawała się bardziej konkurencyjna i innowacyjna, a Polacy bardziej kreatywni i przedsiębiorczy – mówi Maria Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju.

- W latach 2014-2020 to regiony będą zarządzały większością środków z EFS. Z programów regionalnych finansowane będą przedsięwzięcia dedykowane konkretnym osobom i grupom. Natomiast z pomocą PO WER realizowane będą reformy systemowe w obszarach takich jak zatrudnienie, przystosowanie przedsiębiorstw i pracowników do zmian w gospodarce, edukacja oraz zdrowie – dodaje minister Wasiak.