Chodzi o środki już przyznane, a także zaplanowane na lata 2004-13.
-Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni są obiektami o dużym znaczeniu geologicznym i historycznym. Ślady działalności przemysłowej w tych kopalniach sięgają XIII w. Polskie środki wsparcia pozwolą na ich ochronę bez niepotrzebnych zakłóceń konkurencji - oświadczył w komunikacie komisarz ds. konkurencji Joaquin Almunia.
Pomoc jest przeznaczona na ochronę i prace zabezpieczające. KE uznała ją za zgodną z unijnymi, rygorystycznymi przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, ponieważ wsparcie przyczyni się do zachowania narodowego dziedzictwa kulturowego i nie wpłynie negatywnie na wymianę handlową między państwami członkowskimi UE. Złoża soli kamiennej nie są już komercyjnie eksploatowane w żadnej z dwóch kopalni.
Kopalnie w Wieliczce i Bochni działały od XIII w. Po zakończeniu wydobycia części obu zakładów dostosowano do potrzeb zwiedzających. Wieliczka została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Ponieważ przychody z działalności turystycznej nie wystarczają na pokrycie kosztów utrzymania, polski rząd zapewnia w budżecie środki na wzmocnienie formacji skalnych, zabezpieczenie przed wodą i inne prace konserwacyjne.