Jak się dowiedziała „Rz", od nowego roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości nie będzie już dzielić dotacji na projekty badawczo-rozwojowe firm z programu „Innowacyjna gospodarka" (działanie 1.4). Ma się tym zająć Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Przedstawiciele PARP nie chcą się na ten temat oficjalnie wypowiadać, ale nie ukrywają rozczarowania. Tym bardziej że – jak twierdzą – decyzja zapadła bez udziału agencji. Podkreślają też doświadczenie agencji oraz koszty, które poniosła na zbudowanie systemu informatycznego. – Zorganizowaliśmy sześć konkursów o te dotacje. Złożono w nich prawie 3 tys. wniosków. Przez cztery lata zdobyliśmy doświadczenie i wypracowaliśmy system obsługi projektów badawczych. Na jego budowę wydano znaczne środki – mówi nasz rozmówca z PARP.
Dodaje, że zmiana spowoduje zamieszanie wśród przedsiębiorców i uwidoczni rozbieżności interpretacyjne w określonych sytuacjach związanych z realizacją projektów.
Zmianą zdziwieni są też doradcy. – To zaskakująca i radykalna zmiana. Do tego dokonana na ostatnie nabory. Można było z nią poczekać do okresu 2014 – 2020 – ocenia Michał Gwizda, partner w firmie doradczej Accreo Taxand. – Zapewne zmieni się postrzeganie składanych projektów. PARP patrzy bardziej biznesowo. NCBiR położy zapewne większy nacisk na aspekt naukowy wniosków i współpracę przedsiębiorców z naukowcami, do której ci pierwsi specjalnie się nie palą, preferując pracę w działach badawczych firm – dodaje ekspert. Jak się dowiedziała „Rz", zanosi się na to, że w naborze prowadzonym przez NCBiR będą preferowane projekty głównie z zakresu nowych technologii.
– NCBiR posiada kilkuletnie doświadczenie w zakresie organizacji konkursów obejmujących finansowanie projektów badawczych oraz rozbudowaną bazę ekspertów. Ponadto, dzięki powierzeniu NCBiR podziału tych dotacji, nastąpi konsolidacja instrumentów wsparcia w zakresie badań naukowych przeznaczonych do gospodarczego wykorzystania w ramach jednej wyspecjalizowanej jednostki – mówi „Rz" Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. Jej zdaniem powierzenie NCBiR nowych zadań nie przyniesie negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców.