- Fundacja nie udostępniła nam, pomimo ciążącego na niej obowiązku, informacji publicznej o jej wydatkach finansowanych ze środków publicznych - informuje Szymon Osowski z Watchdog Polska.

To organizacja, która od 2003 r. zajmuje się m.in. dostępem do informacji publicznej  i udzielaniem pomocy prawnej na ten temat oraz monitoruje wybrane obszary życia publicznego.

Czytaj też:

Wątpliwe dotacje premiera

Pieniądze z ministerstwa zdrowia dla fundacji o. Rydzyka. Kontrola NIK

CBA przyjrzy się prowadzonej przez o. Rydzyka fundacji Lux Veritatis

Fundacja Lux Veritatis została założona w 1998 przez redemptorystów o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka. Jest m.in. nadawcą Telewizji Trwam, realizuje geologiczne prace poszukiwawcze w Toruniu.

Subsydiarny akt oskarżenia zarzuca członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis popełnienie przestępstwa z art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej w zbiegu z art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego. Za czyn taki grozi nawet 10 lat więzienia.

Szczegóły historii ciągnącej się od 2016 r. Watchdog Polska opisuje na swojej stronie internetowej. W listopadzie 2016 roku Wachdog Polska złożyła do fundacji Lux Veritatis wniosek o udostępnienie informacji dotyczących przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych od 2008 r. Odpowiedzi nie otrzymała. Stowarzyszenie wniosło więc sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - zgodnie z polskim prawem instytucje publiczne mają obowiązek udostępniania danych nt. wydatków publicznych. Sąd ukarał fundację grzywną 1 tys. zł i nakazał udostępnienie żądanych danych, ale do dziś  organizacja nie otrzymała całości wnioskowanej informacji.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

O możliwości naruszenia art 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej Sieć Watchdog Polska zawiadomiła też  prokuraturę. Ta odmówiła wszczęcia postępowania, ale sąd nakazał jego przeprowadzenie i przesłuchanie członków zarządu Lux Veritatis.

- W ostatnich miesiącach korespondowaliśmy z prokuraturami, namawiając ich do przesłuchania zarządu Fundacji i postawienia zarzutów. Nie przyniosło to rezultatu, więc dziś złożyliśmy subsydiarny akt oskarżenia - informuje Watchdog Polska.