– Zmieniamy podejście do tego typu zbiórek. Państwo nie chce już decydować o tym, kto może zbierać pieniądze w celach dobroczynnych, a kto nie - mówi Małgorzata Steiner, dyrektor Departamentu Analiz i Komunikacji Publicznej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Ministerialny projekt założeń nowej ustawy dotyczącej tych zbiórek jest już gotowy. Obecnie zbiórki publiczne reguluje ustawa z 1933 r. Pochodzi ona z czasów, kiedy było inne podejście państwa do tego typu działalności.
Zgłoszenie online
Nowa regulacja znosi dotychczasowy obowiązek uzyskiwania pozwoleń na zbiórki publiczne. Wystarczy zgłoszenie do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, tworzonej do tego typu celów.
– Zostanie ono zweryfikowane i jeżeli nie będzie zawierać żadnych braków formalnych ani merytorycznych, to maksymalnie po trzech dniach organizacja otrzyma akceptację i będzie mogła ruszać ze zbiórką – wyjaśnia Małgorzata Steiner.
Takie zasady mają obowiązywać w wypadku ofiar w gotówce i w naturze przekazywanych w miejscach publicznych. Chodzi m.in. o zbieranie do puszek, skarbonek stacjonarnych, na ulicy, w restauracjach, szkołach oraz poprzez chodzenie od domu do domu.