Materiał powstał we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska
Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) zaprezentował właśnie pierwszy w historii spółki raport ESG podsumowujący działania banku w tym obszarze w 2020 r. Jakie są kluczowe założenia waszej strategii ESG?
Obejmuje ona działania BOŚ w trzech obszarach – na rzecz środowiska i klimatu, otoczenia społecznego oraz w zakresie ładu korporacyjnego. W tym pierwszym chcemy pozostać liderem zielonej zmiany. Będziemy nadal mocno stawiać na rozwój zielonych produktów finansowych i zwiększanie ich znaczenia w działalności biznesowej. Zakładamy wzrost wolumenu sprzedaży produktów zrównoważonych, w tym rozwój współpracy z MŚP, do 400 mln zł w 2022 r. Planujemy wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. w 2023 r., wobec 36,3 proc. na koniec ub.r., przy jednoczesnym ograniczaniu finansowania wydobycia węgla energetycznego i niefinansowaniu nowych bloków węglowych, zgodnie z przyjętą polityką klimatyczną.
Ten ostatni element jest bardzo istotny w polskich warunkach. Jak przedstawia się obecnie portfel węglowy banku?
Przy finansowaniu inwestycji sektorów wysokoemisyjnych staramy się koncentrować na działaniach zmierzających do obniżenia emisyjności, poprawy efektywności czy przeciwdziałania zmianom klimatu. Proces dekarbonizacji i dążenia do pełnej neutralności klimatycznej musi zostać mądrze i efektywnie zaplanowany. Wtedy i pieniądz będzie efektywnie wykorzystany. Kluczem do sukcesu jest miks wiedzy sektorowej i ekologicznej, tak aby klient banku od początku inwestycji aż do jej zakończenia miał pewność, że wybrał optymalne rozwiązanie oraz ma odpowiednie wsparcie nie tylko finansowe, lecz również eksperckie. Wiemy też, że trzeba finansować paliwa przejściowe, bo to jedyna droga, by dojść do stanu docelowego.