Więcej gotówki na zakupy akcji przez TFI i OFE

Ogłaszane w ostatnim czasie na GPW wezwania do sprzedaży mogą dostarczyć znaczącej płynności krajowym funduszom na najbliższe miesiące.

Publikacja: 07.02.2019 21:00

Więcej gotówki na zakupy akcji przez TFI i OFE

Foto: Bloomberg

Na przełomie roku TFI i OFE chętnie zwiększały zaangażowanie w wybranych spółkach z warszawskiej giełdy. Wzrost zaangażowania inwestorów instytucjonalnych w spółce z reguły jest pozytywnym sygnałem dla pozostałych uczestników rynku. Dotyczy to zwłaszcza firm o mniejszej kapitalizacji, niebędących obiektem zainteresowania działów analitycznych biur maklerskich.

Informacja o zakupie akcji staje się często pozytywną rekomendacją dla innych inwestorów.

– Przełom roku sprzyja zmianie pozycjonowania się inwestorów instytucjonalnych. Roszady w strukturze portfela podyktowane są tym, że zarządzający uważa, iż nowe spółki w kolejnych kwartałach mogą zapewnić wyższą stopę zwrotu. Grudzień i styczeń to także czas, w którym firmy zaczynają sygnalizować, jaki może być kolejny rok i jak oceniają to, co wydarzyło się w mijającym roku. To też może przekonać część instytucji – wskazuje Mateusz Namysł, analityk DM mBanku.

Ogłaszane w ostatnim czasie wezwania do sprzedaży mogą dostarczyć znaczącej płynności krajowym inwestorom instytucjonalnym, którzy będą mogli spieniężyć posiadane udziały. Eksperci liczą, że przynajmniej część odzyskanej gotówki jest i będzie reinwestowana w inne papiery notowane na GPW.

Warto zwrócić uwagę, że w styczniu fundusze zainkasowały ok. 1,5 mld zł gotówki po sprzedaży akcji Orbisu w wezwaniu. Obserwowane w ostatnim czasie informacje o wezwaniach zmierzających do wykupu całości akcji przez większościowych inwestorów i wycofywania spółek z giełdy są dowodem na atrakcyjny poziom wycen na polskim rynku.

– Tezę tę potwierdza również spora aktywność insiderów po stronie popytowej. Uwolniona gotówka ze sprzedaży akcji w wezwaniach (tak jak w przypadku Orbisu) sprzyja poprawie płynności w segmencie średnich i małych spółek i pozwala liczyć, że kolejne takie transakcje przybliżą polski rynek do zrealizowania scenariusza odwrotnego do tego, który obserwowaliśmy w 2018 r. – uważa Grzegorz Pułkotycki, dyrektor inwestycyjny Starfunds.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej