Duże firmy wymieniając ryzyka, które ograniczają ich możliwości rozwoju często wskazują ryzyko związane ze zmianami regulacji prawnych dotyczących branż, w których działają. Dla ponad 25 proc. firm jest ono bardzo wysokie – wynika z badania dużych przedsiębiorstw, które przeprowadziły PKPP Lewiatan i Deloitte.
- Od firm wymagamy stałej poprawy jakości, „szycia na miarę” dla różnych klientów, segmentowania rynku, zdywersyfikowania kanałów dystrybucji, innowacyjności, czyli coraz lepszego zaspakajania potrzeb klientów, dobrej organizacji pracy tak, aby koszty działalności można było optymalizować. Dlaczego nie zacząć wymagać tego samego od administracji przygotowującej regulacje działalności gospodarczej i polityków regulacje te weryfikujących i akceptujących. - pyta Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
Jej zdaniem to dobrze, że rząd przyjął ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych,. ale trwało to zbyt długo i zajęło zbyt wiele czasu - Co prawda zamiar wprowadzenia oświadczę zamiast zaświadczeń świadczy o tym, że rząd zamierza zmieniać klimat wokół przedsiębiorczości, ale wciąż powstaje wiele przepisów zwiększających obciążenia dla firm - dodaje ekonomistka. Także w tym badaniu ( przeprowadzonym do lipca) przedsiębiorcy za najbardziej uciążliwe przepisy prawa uznają ustawę o podatku VAT – tak ze względu na nieprecyzyjne jej zapisy, jak i ze względu na ciągłe zmiany tego prawa. Na drugim miejscu wskazują Kodeks Pracy.
- Mówią wyraźnie, że rynek pracy po stronie pracowników i po stronie pracodawców zmienia się, a przepisy regulujące m.in. czas pracy, organizację czasu pracy, godziny nadliczbowe, wynagrodzenia za czas choroby, nie są do tych zmian dostosowywane. Nieprzyjazne są również regulacje dotyczące podatku dochodowego, ochrony środowiska czy zamówień publicznych. - tłumaczy Krzysztoszek.
A Robert Pasternak, z Deloitte dodaje: