Właściciele lasów prywatnych założyli związek

W Polsce lasy prywatne stanowią nieco ponad 18 proc. z powierzchni ponad 9 mln ha lasów. Ich właściciel często działają w ramach leśnych zrzeszeń, teraz postanowili połączyć je w związek.

Aktualizacja: 29.11.2010 13:51 Publikacja: 29.11.2010 13:41

Właściciele lasów prywatnych założyli związek

Foto: ROL

Ma to ułatwić walkę o interesy prywatnych właścicieli m.in. w zakresie przyjmowanego prawa, czy prowadzenia gospodarki leśnej. Statut Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych został przyjęty podczas ubiegłotygodniowej konferencji na temat zarządzania prywatnymi lasami w Polsce.

- Inicjatywa utworzenia Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych daje szansę na to, że właściciele lasów prywatnych zostaną zauważeni i docenieni – powiedział Michał Zasada, dziekan Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. A docenienie jest przedstawicielom prywatnych lasów potrzebne. Do tej pory panowała bowiem opinia, że lasy prywatne są w dużo gorszym stanie niż lasy państwowe. Ale z ostatniej inwentaryzacji lasów z 2009 roku wynika, że zasobność lasów prywatnych wynosi 209 m. sześć. na hektar. Jest więc ona tylko 25 proc. mniejsza niż w lasach państwowych.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że największy udział własności prywatnej w lasach jest w województwie małopolskim - 43,3 proc., czyli ok. 346,4 tys. hektara i w lubelskim - 39,8 proc. tj. 228,5 tys. ha. Z kolei najmniej prywatnych lasów jest w województwach lubuskim - 1,3 proc. (8,8 tys. ha) oraz zachodniopomorskim - 1,7 proc. tj. 13,6 tys. ha.

Krzysztof Janeczko, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska, mówił na konferencji o konieczności wspierania prywatnych właścicieli przez Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Lasy Państwowe. – Zgodnie z tym porozumieniem wszyscy sygnatariusze zobowiązali się do wspierania działań na rzecz powstawania nowych, popierania już istniejących zrzeszeń oraz powstania Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych. Mam nadzieję, że uzyska ono niedługo członkostwo w Europejskiej Federacji Lasów Prywatnych i będzie mogło korzystać z funduszy europejskich przeznaczonych na poprawę gospodarki w lasach prywatnych - powiedział Janeczko.

Wyraził nadzieję, że związek będzie partnerem dla Lasów Państwowych w prowadzeniu gospodarki leśnej i będzie uczestniczył w opracowywaniu rozwiązań prawnych, i ekonomicznych, wspierających gospodarkę w lasach prywatnych.

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. W okresie powojennym lasów przybywa. W 1945 r. zajmowały 21 proc. powierzchni kraju, teraz ponad 29 proc. terytorium kraju. Rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Od 1995 r. udział lasów prywatnych kosztem lasów państwowych zwiększył się o 1,1 proc.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje