Ma to ułatwić walkę o interesy prywatnych właścicieli m.in. w zakresie przyjmowanego prawa, czy prowadzenia gospodarki leśnej. Statut Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych został przyjęty podczas ubiegłotygodniowej konferencji na temat zarządzania prywatnymi lasami w Polsce.
- Inicjatywa utworzenia Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych daje szansę na to, że właściciele lasów prywatnych zostaną zauważeni i docenieni – powiedział Michał Zasada, dziekan Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. A docenienie jest przedstawicielom prywatnych lasów potrzebne. Do tej pory panowała bowiem opinia, że lasy prywatne są w dużo gorszym stanie niż lasy państwowe. Ale z ostatniej inwentaryzacji lasów z 2009 roku wynika, że zasobność lasów prywatnych wynosi 209 m. sześć. na hektar. Jest więc ona tylko 25 proc. mniejsza niż w lasach państwowych.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że największy udział własności prywatnej w lasach jest w województwie małopolskim - 43,3 proc., czyli ok. 346,4 tys. hektara i w lubelskim - 39,8 proc. tj. 228,5 tys. ha. Z kolei najmniej prywatnych lasów jest w województwach lubuskim - 1,3 proc. (8,8 tys. ha) oraz zachodniopomorskim - 1,7 proc. tj. 13,6 tys. ha.
Krzysztof Janeczko, dyrektor Departamentu Leśnictwa w Ministerstwie Środowiska, mówił na konferencji o konieczności wspierania prywatnych właścicieli przez Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajową Radą Izb Rolniczych oraz Lasy Państwowe. – Zgodnie z tym porozumieniem wszyscy sygnatariusze zobowiązali się do wspierania działań na rzecz powstawania nowych, popierania już istniejących zrzeszeń oraz powstania Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych. Mam nadzieję, że uzyska ono niedługo członkostwo w Europejskiej Federacji Lasów Prywatnych i będzie mogło korzystać z funduszy europejskich przeznaczonych na poprawę gospodarki w lasach prywatnych - powiedział Janeczko.
Wyraził nadzieję, że związek będzie partnerem dla Lasów Państwowych w prowadzeniu gospodarki leśnej i będzie uczestniczył w opracowywaniu rozwiązań prawnych, i ekonomicznych, wspierających gospodarkę w lasach prywatnych.