Polski budżet w ostatnim dwudziestoleciu wzrósł o 121 proc., francuski ok. 50 proc., a niemiecki tylko o 28 proc. – Rekordzistą w tym zakresie jest Rumunia. W ciągu dziesięciolecia budżet narodowy Rumunii wzrósł o 247 proc. – powiedział Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu, który uczestniczył w konferencji “Budżet UE w dobie kryzysu”.
Podkreślił, że budżet unijny można ocenić jako bardziej inwestycyjny w porównaniu z bardziej konsumpcyjnymi budżetami narodowymi. – Wydatki administracyjne w budżecie europejskim to jest 5,7 – 5,8 proc. To lepsza proporcja niż w wielu budżetach miejskich. Plan finansów Warszawy wygląda dużo gorzej pod tym względem, a administracja paryska zatrudnia w sumie więcej osób niż cała UE, ponad 40 tys. urzędników – podkreślił.
Dodał, że w ostatnim tygodniu czerwca Komisja Europejska prawdopodobnie przedstawi projekt budżetu na 2014 – 2020.
– Sprawa długości trwania jest ciągle sporna. Ale nie powinna być skrócona do 5 lat, bo by nas mobilizowała do nowych negocjacji bardzo, bardzo szybko. Ten budżet musi być realistyczny – powiedział.
Europosłanka Danuta Huebner przyznała zaś, że negocjacje budżetowe w UE to jeden z najbardziej bolesnych politycznie procesów. – Będziemy rozmawiać o tym budżecie w warunkach tak bardzo kryzysowych jak nigdy. To oznacza, że ten proces znowu politycznie będzie jeszcze trudniejszy niż dotychczas – podkreśliła. Dodała, że trzeba pamiętać, że budżety narodowe UE w następnych latach będą się charakteryzowały wielkim cięciami.