Unijny projekt budżetu na 2014-2020 w czerwcu?

W latach 2000 – 2010 budżet unijny wzrósł o 37,5 proc., a te przygotowywane przez państwa UE o ok. 61,5 proc.

Publikacja: 25.01.2011 03:52

Janusz Lewandowski unijny komisarz ds. budżetu

Janusz Lewandowski unijny komisarz ds. budżetu

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Polski budżet w ostatnim dwudziestoleciu wzrósł o 121 proc., francuski ok. 50 proc., a niemiecki tylko o 28 proc. – Rekordzistą w tym zakresie jest Rumunia. W ciągu dziesięciolecia budżet narodowy Rumunii wzrósł o 247 proc. – powiedział Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu, który uczestniczył w konferencji “Budżet UE w dobie kryzysu”.

Podkreślił, że budżet unijny można ocenić jako bardziej inwestycyjny w porównaniu z bardziej konsumpcyjnymi budżetami narodowymi. – Wydatki administracyjne w budżecie europejskim to jest 5,7 – 5,8 proc. To lepsza proporcja niż w wielu budżetach miejskich. Plan finansów Warszawy wygląda dużo gorzej pod tym względem, a administracja paryska zatrudnia w sumie więcej osób niż cała UE, ponad 40 tys. urzędników – podkreślił.

Dodał, że w ostatnim tygodniu czerwca Komisja Europejska prawdopodobnie przedstawi projekt budżetu na 2014 – 2020.

– Sprawa długości trwania jest ciągle sporna. Ale nie powinna być skrócona do 5 lat, bo by nas mobilizowała do nowych negocjacji bardzo, bardzo szybko. Ten budżet musi być realistyczny – powiedział.

Europosłanka Danuta Huebner przyznała zaś, że negocjacje budżetowe w UE to jeden z najbardziej bolesnych politycznie procesów. – Będziemy rozmawiać o tym budżecie w warunkach tak bardzo kryzysowych jak nigdy. To oznacza, że ten proces znowu politycznie będzie jeszcze trudniejszy niż dotychczas – podkreśliła. Dodała, że trzeba pamiętać, że budżety narodowe UE w następnych latach będą się charakteryzowały wielkim cięciami.

Przewodniczący komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego Alain Lamassoure powiedział na konferencji, że Unia Europejska potrzebuje wspólnego mechanizmu solidarności od strony przychodów i wydatków. – Poszczególne kraje UE postrzegają się jako płatnicy netto albo odbiorcy netto. Jednak to wszyscy korzystają z budżetu unijnego – zaznaczył. Dodał, że elementem tego mechanizmu powinno być wspólne finansowanie przez kraje innowacyjnych projektów.

Budżet UE na lata 2007–2013 to 1,13 proc. PKB państw członkowskich: w sumie 975 mld euro na siedem lat.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje