Tak wynika z ósmej edycji "czarnej listy barier" jaką opublikowała Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.
- Dopóki nie zmieni się system stanowienia prawa, tak długo nasza lista, publikowana co roku nie będzie krótsza - przyznaje Henryka Bochniarz, prezydent PKPP Lewiatan. Przedsiębiorcy skupieni w Konfederacji wymienili w tej edycji 360 biurokratycznych utrudnień. Większość z nich pokazuje nadmierną szczegółowość lub restrykcyjność przepisów, ale są takie dziedziny jak na przykład handel CO2, gdzie brak uregulowań prawnych tworzy komplikacje. - Dla firm wciąż najpoważniejszymi przeszkodami są te związane z procesem inwestycyjnym, ale w zeszłym roku pojawiły się problemy wynikające ze zmieniających się przepisów podatkowych - dodała Henryka Bochniarz.
Z porównań międzynarodowych wynika, że warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce nadal należą do najtrudniejszych w Europie. Przedsiębiorcy ponoszą szczególnie wysokie koszty związane z rejestracją i upadłością firmy, realizacją obowiązków podatkowych, prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, rozstrzyganiem sporów i dochodzeniem należności, realizacją inwestycji budowlanych.
- Rząd przeprowadził 40 nowelizacji ustaw podatkowych, ale w ich wyniku liczba barier podatkowych nie została ograniczona, a nawet uległa wydłużeniu - tłumaczy Katarzyna Urbańska, ekspert Lewiatana. - W samej ustawie o vat wprowadzono ok 100 zmian podatkowych. Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają wprowadzenie e - faktur. Natomiast nie do przyjęcia i powtórzenia w przyszłości jest sposób procedowania i wdrażania zmian. Przedsiębiorcom dano kilkanaście dni na dostosowanie swojej działalności, co zwiększyło koszty takiej operacji - tłumaczy Katarzyna Urbańska.
Zdaniem przedsiębiorców największą porażką jest sposób wprowadzenia "jednego okienka" - zakładania działalności gospodarczej jest teraz jeszcze trudniejsze i dłuższe. Dzieje się tak, bo nie ma spójnego systemu informatycznego pomiędzy różnymi urzędami