Rynki spokojne po śmierci Osamy bin Ladena

Choć wiadomość o śmierci "symbolu światowego terroryzmu" Osamy bin Ladena pozytywnie zaskoczyła miliony ludzi na świecie, reakcje rynków były bardzo stonowane

Publikacja: 03.05.2011 20:37

Rynki spokojne po śmierci Osamy bin Ladena

Foto: Bloomberg

W poniedziałek nowojorski indeks S&P 500 zyskiwał początkowo 0,5 proc., zamknął się jednak 0,2 proc. na minusie. We wtorek spadał na początku sesji o 0,2 proc. Umiarkowanie traciła również większość europejskich indeksów giełdowych. Dolar, o ile w poniedziałek lekko tracił wobec euro, to we wtorek już się umiarkowanie umacniał w stosunku do unijnej waluty. Cena baryłki ropy na giełdzie w Nowym Jorku wynosiła wczoraj blisko 112 dol., o około 2 dol. mniej niż w piątek. Taniało również wiele innych surowców.

– Niepokój przed potencjalnym odwetem terrorystów przyczynił się do spadków na giełdach – twierdzi Mitul Kotecha, strateg z Credit Agricole.

– Eliminacja przywódcy al Kaidy nie wpłynie w żaden sposób na tempo wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych czy też na wyniki spółek ani nie uwolni nas od problemu terroryzmu – wskazuje Kenneth Fisher, amerykański miliarder, szef funduszu Fisher Investments.

Część analityków uważa jednak, że w długim terminie śmierć bin Ladena sprawi, iż zmniejszą się napięcia polityczne na świecie, co może dobrze wpłynąć na rynek akcji.

– Inwestorzy w ostatnich miesiącach unikali akcji, gdyż uważali, że są one zbyt ryzykowne, m.in. z powodu kwestii dotyczących światowego bezpieczeństwa. Śmierć bin Ladena może więc w nadchodzących miesiącach przyciągnąć więcej inwestorów na giełdy – uważa Thomas Lee, główny strateg ds. akcji w banku JPMorgan Chase.

Jak na razie jednak reakcja giełd na śmierć Osamy bin Ladena była pozbawiona entuzjazmu, nawet w krajach, które poważnie zmagają się z terroryzmem. Giełdy w Indiach oraz Izraelu traciły zarówno w poniedziałek, jak i we wtorek. Bombajski indeks Sensex 30 spadł przez dwa dni o ponad 3 proc., a telawiwski indeks TA 25 stracił ponad 1 proc.

W obu przypadkach nastroje na giełdach zdominowały inne zdarzenia niż śmierć sprawcy zamachu na World Trade Center. W Indiach inwestorów zaniepokoiło głównie, to że Bank Rezerw Indii podniósł swoją główną stopę procentową z 6,75 proc. do 7,25 proc., czyli bardziej niż się spodziewano. Zwiększony niepokój na izraelskim rynku akcji to z kolei skutek wejścia przez palestyńską partię Fatah w koalicję z terrorystyczną organizacją Hamas, co może wstrzymać na wiele miesięcy lub nawet zakończyć izraelsko-palestyński proces pokojowy.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje