Jaka gospodarka Rosji za 18 lat

Rosja ma strategię rozwoju do 2030 roku. Drogi są dwie: albo innowacyjność i deficytowy budżet, albo domknięty budżet, ale kosztem spadku poziomu życia

Aktualizacja: 15.04.2012 20:13 Publikacja: 15.04.2012 13:48

Jaka gospodarka Rosji za 18 lat

Foto: Bloomberg

Ministerstwo gospodarki wniosło pod obrady rządu strategię rozwoju Rosji do 2030 r. Zawiera ona dwa możliwe scenariusze zmian w rosyjskiej gospodarce.

Pierwszy nazywany jest innowacyjnym i zakłada wzrost inwestycji w opiekę zdrowotną, edukację, naukę oraz inwestycyjne sektory gospodarki. To najbardziej zaniedbane sfery rosyjskiego życia, więc i nakłady muszą być wysokie. Dlatego w tym wariancie budżet kraju pozostanie deficytowy (1,5-2 proc. PKB rocznie). Celem jest wzrost klasy średniej, tak by stanowiła połowę społeczeństwa (teraz to tylko 22 proc.).

Drugi wariant - energetyczno-surowcowy, to model konserwatywny, w który gospodarka kraju, tak jak dziś, nastawiona będzie na przemysł ciężki i wydobywczy. Surowce (przede wszystkim ropa i gaz) dają dziś prawie połowę wpływów do budżetu Rosji).

Przy utrzymaniu poziomu inwestycji w tym sektorze, od 2015 r budżet kraju byłyby domknięty. Ale kosztem rozwoju społecznego. Rząd nie będzie miał wystarczająco dużo pieniędzy na inwestowanie w kapitał ludzki, unowocześnienie infrastruktury transportowej oraz przemysł zbrojeniowy.

Który wariant wybierze Kreml - nie wiadomo. Jak podaje agencja Interfaks, autorzy raportu opowiadają się za pierwszym - pro rozwojowym, zmieniającym oblicze rosyjskiej gospodarki i społeczeństwa. Przeciwne jest ministerstwo finansów, któremu zależy na bezdeficytowym budżecie.

Biorąc jednak pod uwagę, że szefowa resortu gospodarki Elwira Niabullina szykowana jest na wicepremiera w rządzie Dmitrija Miedwiediewa, wariant innowacyjny ma duże szanse na przyjęcie.

Urzędujący prezydent a przyszły premier wiele razy opowiadał się za zmianą orientacji rosyjskiej gospodarki na bardziej nowoczesną i mniej zależną od wpływów z surowców.

Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej
Finanse
Norweski fundusz emerytalny z miliardową stratą
Finanse
TFI na zakupach, OFE wyprzedają polskie akcje
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem