Przedmiotem zastawu są akcje Hydrobudowy Polska i Aquy. Umową zastawu objętych zostało ponad 50,4 mln akcji Hydrobudowy i niespełna 710,8 tys. papierów drugiej spółki. Zastawione papiery Hydrobudowy stanowią blisko 24 proc. jej kapitału (PBG kontroluje 63,05 proc. papierów tej firmy). W wypadku Aquy jest to 81,7 proc. (zastawione zostały wszystkie akcje będące w posiadaniu PBG). Czy zastaw przewidywał, że akcje tych spółek mogą przejść na własność PBP i na jakich zasadach?
Przedstawiciele PBP odmówili komentarza w tej sprawie, informując, że obowiązuje ich tajemnica bankowa. W PBG usłyszeliśmy natomiast, że kwestia ta jest analizowana przez prawników spółki. Odpowiedź na to pytanie okazuje się trudna, jeśli nie zna się treści umów. Jak wygląda kwestia dochodzenia zaspokojenia z zastawu?
– Jeśli zabezpieczenie kredytu stanowią akcje spółki publicznej, to w zależności od przewidzianego w umowie zastawniczej sposobu zaspokojenia wierzyciela mogą one zostać przez niego sprzedane w określonej procedurze lub przejęte, jeśli było to przewidziane w umowie. Prawa wierzyciela determinuje umowa zastawu – tłumaczy Sebastian Ponikowski z kancelarii Baker & McKenzie.
PBP jest tylko jednym z banków, który wypowiedział spółkom z grupy PBG umowy. Na taki krok zdecydowały się również inne instytucje w związku ze złożeniem przez nie wniosków o ogłoszenie ich upadłości układowej. Przedterminowego wykupu żądają także posiadacze obligacji wyemitowanych przez PBG.
W poniedziałek sąd zdecydował o upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu.?Wnioskami złożonymi przez zarządy PBG i Aprivii (firma w 100 proc. kontrolowana przez PBG) zajmie się w ciągu kilku dni.