Schaeuble chce wetować budżety narodowe

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble opowiedział się za nadaniem unijnemu komisarzowi do spraw walutowych większych kompetencji, włącznie z prawem weta wobec narodowych budżetów; chce rozpocząć dyskusję o zmianie traktatów UE

Publikacja: 16.10.2012 14:11

Wolfgang Schaeuble

Wolfgang Schaeuble

Foto: AFP

Zdaniem Schaeublego komisarz do spraw walutowych powinien otrzymać tyle uprawnień co komisarz do spraw konkurencji, a do jego kompetencji powinno należeć prawo do odrzucania narodowych budżetów, które nie są zgodnie z surowymi kryteriami fiskalnymi strefy euro. Mógłby on podejmować taką decyzję bez zgody innych komisarzy.

"Przed komisarzem do spraw konkurencji respekt ma cały świat i (cały świat) obawia się go" - powiedział Schaeuble we wtorek agencji dpa w Abu Zabi podczas powrotu z podróży po Azji.

Schaeuble opowiedział się ponadto za wzmocnieniem Parlamentu Europejskiego poprzez wprowadzenie "elastycznego głosowania". Jak pisze dpa, w głosowaniach dotyczących tylko określonych grup krajów, jak strefa euro czy obszar Schengen, powinni brać udział tylko eurodeputowani z krajów, których te decyzje bezpośrednio dotyczą. Celem jest pewnego rodzaju "parlament grupy euro".

Schaeuble wyraził pogląd, że UE powinna rozpocząć dyskusję o zmianie unijnych traktatów już na szczycie w tym tygodniu w Brukseli. Przy optymalnych warunkach już w grudniu mogłoby dojść do zwołania konwentu 27 krajów UE, koniecznego dla zmiany traktatów.

"Musimy podjąć bardziej zdecydowane kroki na drodze do unii fiskalnej. (...)Musimy wykorzystać szansę (zadłużenia w strefie euro i finansowego kryzysu)" - powiedział Schaeuble, cytowany przez Reutersa. "Większe kroki w kierunku unii fiskalnej oznaczają ograniczenie narodowych praw budżetowych" - powiedział szef resortu finansów.

Schaeuble przyznał, że kanclerz Angela Merkel, z którą omawiał swoje propozycje, jest "nieco bardziej ostrożna".

Agencja dpa ocenia, że niemiecki rząd chce na październikowym szczycie UE "pójść dalej" w reformowaniu UE niż dotychczas się spodziewano.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej