Na posiedzeniu zgłoszono wniosek o obniżkę stóp procentowych o 50 pkt. baz. Nie został on przyjęty. Rada postanowiła obniżyć koszt pieniądza o 25 pkt. baz.
„Niektórzy członkowie Rady natomiast zdania, że stopy procentowe powinny pozostać na niezmienionym poziomie z uwagi na uporczywość bieżącej inflacji i utrzymywanie się niepewności odnośnie do cen surowców energetycznych na świecie" – czytamy w minutes. Ci członkowie Rady sceptycznie odnoszą się też do możliwości pobudzenia akcji kredytowej poprzez cięcie kosztu pieniądza, kiedy banki utrzymują restrykcyjną politykę kredytową. Wskazywali także, że obniżka stóp procentowych może mieć niekorzystny wpływ na skłonność gospodarstw domowych do lokowania oszczędności w bankach.
Jednocześnie jastrzębie w Radzie nie wykluczają, że obniżki stóp procentowych na kolejnych posiedzeniach mogą być uzasadnione. Warunkiem jest to, że wpływ spowolnienia na kształtowanie się procesów inflacyjnych będzie bardziej widoczny, a prawdopodobieństwo dalszego wzrostu cen surowców energetycznych zmniejszy się.
Część członków Rady mówiła o tym, że recesja w strefie euro wpływa na sytuacje gospodarczą w Polsce nie tylko poprzez kanał handlowy. „Niekorzystna sytuacja w strefie euro może przyczynić się do ograniczenia aktywności gospodarczej w Polsce w większym stopniu niż wynikałoby to jedynie z oddziaływania kanału handlowego" – czytamy w komunikacie.
Członkowie RPP wskazywali na słabnącą dynamikę konsumpcji, do czego przyczynia się niskie tempo wzrostu dochodów do dyspozycji gospodarstw domowych. Rada wskazywała też na to, że pogorszenie sytuacji na rynku pracy postępuje, a w dodatku mniejsze są przekazy pieniężne do Polski od emigrantów.